همراه فلز

همراه فلز

قیمت ورق اسیدشویی

مشخصات ورق اسیدشویی

 • زمان تقریبی صدور پیش فاکتور
  30 دقیقه
 • قابلیت ارسال به سراسر کشور
  دارد
 • قابلیت ارسال از بنگاه همراه فلز
  دارد
 • قابلیت ارسال از درب کارخانه
  دارد
 • امکان صدور فاکتور رسمی
  دارد
قیمت های اعلام شده

انتخاب کارخانه

قیمت های اعلام شده
قیمت های اعلام شده

توضیحات محصول

ماده خام مورد نیاز جهت تولید بسیاری از محصولات فلزی، معمولا به صورت ورق موجود می‌باشد. این ورق‌ها مشخصات ویژه‌ای دارند و برای اهداف خاصی تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. کشور ایران از جمله بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ورق فلزی محسوب می‌شود، از این رو از جمله صادرکنندگان بزرگ این محصول نیز به شمار می‌رود. ورق‌ فلزی به هفت دسته تقسیم‌بندی می‌شود که یکی از آن‌ها ورق اسیدشویی است. این محصول از ورق گرم تولید شده و طی فرآیندهای مشخصی اسیدشویی می‌شوند. اسیدشویی از متداول‌ترین فرآیندهای صنعتی است و در واقع در هر صنعت و کارخانه‌ای که با ایجاد پوشش روی سطح فلز پایه سروکار داشته باشد، در کنار بحث تنوع روش‌های ایجاد پوشش روی سطح آن فلز، می‌توان از ورق اسیدشویی استفاده کرد. شناخت انواع روش‌های اسیدشویی فلزات، ویژگی‌ها، استانداردهای تولید، مشخصات آن و کاربردهای آن به ما در انتخاب صحیح نوع این محصول کمک زیادی خواهد کرد. در این مقاله از همراه فلز به بررسی ویژگی‎‌ها، فرایند تولید و کاربردهای ورق اسیدشویی می‌پردازیم.

قیمت ورق

 

ورق اسیدشویی چیست؟

به زبان ساده، این ورق از نظر کیفیت و انعطاف و قیمت بین ورق سیاه و ورق روغنی قرار دارد. ورق‌های اسیدشویی تولیدی در این کارخانه در چهار گرید A283، A621، A622 و A414 می‌باشد که A283 جهت کاربردهای عمومی، A621 و A622 برای مصارف کششی و A414 جهت کپسول گاز و انواع مخازن تحت فشار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ورق اسیدشویی از جمله ورق‌های آلیاژی بسیار پرکاربرد است که از ورق نورد گرم و یا ورق سیاه تولید می‌شود. استفاده از این محصول در مواردی که ظاهر و کیفیت سطح کار مورد توجه باشد رایج است. سطح ورق سیاهی که توسط نورد گرم به ضخامت دلخواه رسیده، مملو از چربی‌ها و آلودگی‌ها است. این چربی‌ها و آلودگی‌ها، به کمک اسید انتخابی که اغلب اسید کلریدریک است، از ورق زدوده می‌شوند. به این فرآیند اسیدشویی یا فلاکسینگ و به ورق حاصل از این فرآیند نیز ورق اسید شویی گفته می‌شود. به کمک این فرآیند زغال‌های سطحی و مقداری از ناخالصی‌های سطح کار حذف شده و در نتیجه سطح ظاهری ورق براق می‌شود. این محصول به روش‌های مختلف و در ابعاد و ضخامت‌های گوناگونی تولید می‌شود.

ورق اسیدشویی ورقی است که از سطحی درخشان، تمیز و عاری از هرگونه اکسیدها و آلودگی‌ها برخوردار است. انجام عملیات اسیدشویی که روی ورق‌های گرم انجام می‌شود، می‌تواند تا حد زیادی به پوسته‌زدایی آن کمک نموده و سطح را به کیفیت مناسبی برساند. اسیدشویی ورق گرم با چه اهدافی انجام می‌شود؟

ورق سیاه یا ورق گرم طی فرآیند نورد گرم متحمل دمای بالایی می‌شود و همین امر سبب می‌شود تا این محصولات دارای سطحی پر از پوسته‌های اکسیدی باشند. وجود این پوسته‌ها در سطح محصول، زمینه، رنگ و ضخامت ورق تولیدی را دچار ناهمگونی می‌کند. در چنین شرایطی انجام عملیات اسیدشویی بر روی ورق گرم می‌تواند تا حد زیادی به پوسته‌زدایی آن کمک نموده و سطح را به کیفیت مناسبی برساند.

اسیدشویی با این هدف برای آن دسته از ورق‌ اسیدشویی که پس از تولید مستقیما وارد بازار مصرف می‌شوند، انجام می‌شود. اما فرآیند اسیدشویی با اهداف دیگری نیز انجام می‌شود. هنگامی که قرار است روی ورق سیاه عملیات نورد سرد انجام شود، اسیدشویی می‌شود. پوسته‌های اکسیدی ایجاد شده روی سطح ورق سیاه، اغلب سخت و غیر قابل سایش هستند. به همین دلیل انجام عملیات نورد سرد بر روی چنین سطوحی باعث آسیب به سطح صیقلی غلتک‌های نورد سرد شده، آن‌ها را از تلورانس خارج می‌کند و باعث مشکل در فرآیند نهایی نورد سرد خواهد شد. حتی اگر اکسیدهای موجود در سطح ورق سیاه سست باشند نیز منجر به بروز دشواری دو چندان در فرآیند نورد سرد خواهد شد. به همین دلیل انجام فرآیند اسیدشویی برای تمامی ورق‌ها پیش از شروع فرایند نورد سرد الزامی است.

 

نوع اسید مورد استفاده در فرآیند اسیدشویی ورق فولادی

در انجام فرآیند اسیدشویی به یک ماده اسیدی معدنی رقیق نیاز است تا اکسیدها و آلودگی‌های سطح فلز را از فلز پایه جدا نموده و آن را در خود حل کند. در این فرآیند از اسیدهایی چون، نیتریک، فسفریک، هیدروفلوریک، هیدروکلریک و اسید سولفوریک به تنهایی و یا با ترکیب‌های گوناگون استفاده می‌شود. اسیدشویی با اسیدنیتریک در دمای اتاق انجام شده و به همین دلیل در اسیدشویی با این اسید هزینه‌های گرمایشی نیز حذف خواهد شد. در طول فرآیند اسیدشویی نفوذ هیدروژن می‌تواند به بروز عیوبی در قطعه منجر شود، اما با استفاده از اسیدنیتریک دیگر این مشکل وجود نخواهد داشت. همچنین طی این فرآیند امکان تشکیل نمک آهن وجود دارد که استفاده از این نوع اسید برای اسیدشویی می‌تواند از آن جلوگیری کند.

هنگام استفاده از این اسید، در صورتی که دمای آن از دمای محیط بیشتر شود، مقداری کف تشکیل می‌شود. از دیگر معایب این اسید قدرت خورندگی بالای آن است که می‌تواند موجب آسیب به تجهیزات شود و همچنین هزینه دفع و بازیابی بسیار گزا...