بورس کالای ایران برای جذب ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی برنامه‌ریزی کرد

بورس کالای ایران برای جذب ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی برنامه‌ریزی کرد

انتشار1402/8/20

دسته‌بندیآخرین اخبار

نویسندههمراه فلز

بورس کالای ایران در سال‌های اخیر نقش مهمی در ایجاد شفافیت قیمتی در بازار کالا و جذب نقدینگی سرگردان داشته است. این بورس در حال حاضر انواع مختلفی از کالاها و اوراق بهادار مبتنی بر کالا را در بازارهای فیزیکی، مشتقه، صندوق‌های کالایی، گواهی سپرده کالایی مورد معامله قرار می‌دهد.

بدنه:

مدیر بازارهای مشتقه و صندوق‌های کالایی بورس کالای ایران اعلام کرد که این بورس تا پایان سال جاری قصد دارد ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان را به سمت بازارهای اوراق بهادار کالایی جذب کند. این مهم با توسعه و گسترش بازارهای موجود و نیز ایجاد ابزارها و امکانات جدید محقق خواهد شد.

از جمله برنامه‌های توسعه‌ای بورس کالا برای جذب نقدینگی سرگردان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات
  • راه‌اندازی صندوق‌های کالایی مس و فولاد
  • انتشار اوراق سلف ارزی
  • توسعه بازارهای موجود و تسهیل امر سرمایه‌گذاری برای عموم

صندوق املاک و مستغلات:

بورس کالای ایران قصد دارد با راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات، امکان سرمایه‌گذاری در این حوزه را برای عموم مردم فراهم کند. این صندوق‌ها با عرضه املاک و مستغلات دولتی و سایر نهادهای عمومی غیردولتی، امکان سرمایه‌گذاری با سرمایه‌های اندک را برای مردم فراهم خواهند کرد.

صندوق‌های کالایی مس و فولاد:

بورس کالای ایران همچنین قصد دارد با راه‌اندازی صندوق‌های کالایی مس و فولاد، امکان سرمایه‌گذاری در این دو محصول صنعتی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند. این صندوق‌ها با ایجاد زنجیره‌ای از ابزارهای مشتقه در خصوص کالاهای مس و فولاد، ریسک نوسانات قیمتی این محصولات را برای سرمایه‌گذاران کاهش خواهند داد.

اوراق سلف ارزی:

بورس کالای ایران همچنین قصد دارد با انتشار اوراق سلف ارزی، امکان تأمین مالی ارزی تولیدکنندگان را فراهم کند. این اوراق هم تولیدکننده و هم سرمایه‌گذار را نسبت به نوسانات ارزی محافظت می‌کنند.

توسعه بازارهای موجود:

بورس کالای ایران همچنین قصد دارد با توسعه بازارهای موجود و تسهیل امر سرمایه‌گذاری برای عموم، زمینه جذب نقدینگی سرگردان را فراهم کند. این بورس در حال حاضر با تکمیل زنجیره ابزارهای مالی بر روی دارایی‌ها و فراهم شدن زیرساخت‌های فنی معاملاتی برای پیاده‌سازی استراتژی کاورد کال، حجم معاملات سرمایه‌گذاران را در این بازارها افزایش داده است.

نتیجه:

با اجرای برنامه‌های توسعه‌ای بورس کالا، انتظار می‌رود که این بورس بتواند تا پایان سال جاری ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان را به سمت بازارهای اوراق بهادار کالایی جذب کند. این امر از ورود این حجم از نقدینگی به بازارهای غیررسمی ارز و طلا و تشدید تورم در کشور جلوگیری خواهد کرد.

نظر شما