همراه فلز
همراه فلز

چه کسانی، گزارش فولاد مبارکه اصفهان را افشا کردند؟

چه کسانی، گزارش فولاد مبارکه اصفهان را افشا کردند؟

انتشار1401/6/5

دسته‌بندیآخرین اخبار

نویسندههمراه فلز

مجلس گزارش منتشر شده تحقیق و تفحص مبارکی را مغایر با آنچه در صحن علنی خوانده و به قوه قضائیه ارسال شده بود، اعلام کرد، زیرا در گزارشی که مجلس به قوه قضائیه ارائه داده بود، فهرستی از عاملان این تحقیق پیوست نشده بود. از سوی دیگر قوه قضائیه نیز اعلام کرده است که هنوز گزارش مجلس را از نتایج این تحقیقات دریافت نکرده است. اما نمایندگان از غیراخلاقی بودن انتشار اسامی متهمان ابراز نارضایتی کردند.

اگرچه تا زمان ارائه تحقیق و تفحص و گزارش تحقیق و تفحص در جلسه علنی مجلس، هیچ اطلاع رسمی از نحوه افشای آن در دست نبود، اما سیاهکلی، نایب رئیس کمیسیون تحقیق و تفحص و تحقیق فولاد مبارکه، در گفت و گو با «دنیای اقتصاد»، درز کردن نسخه اولیه تحقیق و تفحص در طول کار و در مراحل اولیه تحقیق را فاش کرد. اما به نظر می رسد بررسی علل این گونه تخلفات و رفع آنها بیش از هر موضوع دیگری اهمیت دارد.

با فاش کننده خبر فولاد مبارکه باید برخورد جدی شود!! 

انحصارگر، مالک بازار است

 به گزارش دنیای اقتصاد، یکی از عوامل بروز چنین پدیده هایی را می توان مداخله دولت و روش های قیمت گذاری دانست که منجر به شکاف قیمتی، ایجاد سودهای حاشیه ای برای کالاها در بازارهای مختلف و پیدایش رانت و فساد می شود. 

وی در پاسخ به این سوال که "قیمت گذاری دستوری چه نقشی در ایجاد تخلفاتی مانند فولاد مبارکه دارد؟" گفت: اقتصاد یک علم است و در حوزه اقتصاد نمی توان خارج از قواعد اقتصاد و دانش مرتبط با آن عمل کرد. بازار حداقل با دو فرمول عرضه و تقاضا و رقابت تعریف می شود. اگر حتی یکی از آنها نادیده گرفته شود، بازار سیاه ایجاد می شود. انحصار بازارها منجر به عدم تعادل اقتصادی می شود.

وی افزود: بخش فولاد 100 درصد انحصاری و متعلق به شرکت های دولتی است. مانند بازار خودرو، بازار انحصاری است و تحت کنترل دولت است. اگرچه ما بیش از 40 سال است که از صنعت خودرو حمایت می کنیم، اما هنوز خودروی کامل را پیدا نکرده ایم.

 وی در پاسخ به سوال مجله دنیای اقتصاد که "چند درصد از تخلفات فولاد مبارکه اصفهان به دلیل قیمت گذاری دستوری است؟" پاسخ داد: در هر بازار انحصاری، انحصارگر صاحب بازار می شود. در زمینه فولاد هم دولت و هم شرکت های دولتی در انحصار هستند. اما سوال اینجاست که چرا باید قیمت فولاد از 6-7 هزار تومان به 20 هزار تومان برسد؟

سود قیمت گذاری فردی در جیب حزبها

سیاهکالی گفت: در فولاد مبارکه اثرات قیمت گذاری الزام آور دیده شده است. فروش فولاد در حال حاضر 300 درصد سود دارد. سوال اینجاست که این سود 300 درصدی از کجا می آید؟ اول، بیشتر سود حاصل از زنجیره فولادی از هزینه کم انرژی ما حاصل می شود. ما به آنها گاز تقریبا رایگان و نیروی کار تقریبا رایگان می دهیم. استخراج از معادن نیز رایگان است. چرا نباید سود ببرند؟ اما احزاب و جناح ها از این مزیت سوء استفاده می کنند. آن وقت مردم مجبور می شوند مسکن، خودرو و تجهیزات گران قیمت بخرند چون ما بدون منطق قیمت پایه فولاد را بالا بردیم.

وی با بیان اینکه چنین مشکلاتی ناشی از عدم اجرای اصل 44 قانون اساسی است، گفت: وقتی سازمان های مردم نهاد و بی ربط به حاکمیت را دولتی نگه می داریم تا به حیاط خلوت جناح ها و گروه ها تبدیل شوند، این اتفاق می افتد و مردم در اینجا متضرر می شوند. سیاهکالی درباره گزارش افشا شده تحقیق و تفحص نیز گفت: در زمان تهیه گزارش لو رفت و در همان زمان از کمیسیون تحقیق خارج شد، اما آنچه در مجلس خوانده شد این گزارش نبود و گزارش اصلی از مجلس به قوه قضاییه رفته و انتظار داریم قوه قضائیه به این موضوع توجه کند.

 به گفته وی، مجلس نام خانوادگی کسی را اعلام نکرده و نباید این اتفاق می افتاد. اعلام اسامی کار بدی بود. زیرا ممکن است کسانی که نامشان برده می شود واقعا مجرم نباشند. در گزارش مجلس این روند کلی را بیان کردیم که اینجا رانت و فساد ناشی از دخالت دولت در بنگاه های اقتصادی و قیمت گذاری ثابت است و دلیل آن هم مشخص است.

نیازی به تحقیق نیست و چنین اتفاقاتی برای همه این شرکت های خصوصی-دولتی (خصولتی) رخ داده است، زیرا روش اشتباه بوده است.

در اینجا افراد متهم هستند نه محکوم و هیچ یک از آنها قابل محکومیت نیستند. چون آبرو و حیثیت افراد بالاتر از همه است و نباید به عنوان یک فرد در روند کار آسیب ببینند. ضمناً تخلف از آن بلاترديد است و دادگاه مكلف به اثبات واقعيت تخلف و صدور حكم مي باشد.

 فولاد مبارکه; حل و فصل سیاسی

بر اساس گزارش اقتصاد جهانی به نقل از شنیده ها از مجلس، عظیمیان، مدیرعامل سابق فولاد مبارکه تحت بازجویی قرار دارد.

به گزارش دنیای اقتصاد و با اشاره به شنیده های خود از مجلس، عظیمیان، مدیرعامل سابق فولاد مبارکه، در جریان رسیدگی و تحقیق و تفحص، طی نامه ای از قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، خواست تا برای دفاع از سخنان خود در کمیته تحقیق و تفحص فولاد مبارکه حاضر شود. قالیباف نیز کتباً با درخواست وی موافقت می کند اما کمیته تحقیق و تفحص اجازه ورود به وی را نمی دهد. عزت الله اکبری تالارپشتی، رئیس سابق کمیسیون صنعت مجلس، در پاسخ به این سوال به دنیای اقتصاد گفت: عظیمیان از آنها خواست در کمیسیون تحقیق حاضر شوند و از عملکرد خود دفاع کند اما کمیسیون تحقیق نپذیرفت.

عظیمیان از طریق کمیسیون از من که رئیس کمیسیون صنایع بودم پرسید که باید چه کار کنم؟ گفتم آن بخش که مربوط به تحقیق و تفحص است، آقایان باید موافقت کنند و اجازه بدهند که بروید و در مورد بخش کمیسیون، همین تحویل دفاعیات به صورت کتبی است. من به عنوان رئیس کمیسیون این کار را انجام دادم. 

تالارپشتی در پاسخ به اینکه گام بعدی چه خواهد بود، گفت: باید منتظر باشیم تا قوه قضاییه که بررسی این نوع کارها وظیفه آن است گزارش خود را ارائه کند. نتیجه هر چه باشد، ما به آن احترام می گذاریم.

اکبری تالارپشتی در پاسخ به اینکه فولاد مبارکه چه تعداد تخلف از دستور قیمت انجام داده است، گفت: موضوع فولاد مبارکه یک تسویه حساب سیاسی است و حرف های ما کارشناسی است و همیشه گفته ایم که با هیچکس دعوا نداریم. به گفته وی، "بحث قیمت گذاری دستوری در بنگاه های اقتصادی در هیچ جا معنا ندارد."

گاهی اوقات دولت سیاست کنترل بازار دارد و می خواهد آن سیاست ها را اجرا کند و برای اجرای آن هزینه می پردازد. تولیدکننده بخش خصوصی نیز در این جامعه نقش دارد. اینکه به یک تولیدکننده بگوییم کالای خود را با قیمتی که دولت تعیین می کند عرضه کند، اشتباه است.

این موضوع در صنعت خودروسازی در دولت های قبلی و فعلی وجود داشت. قیمت ثابت و سود معقول داریم. اگر بخواهند از آن سوء استفاده کنند، وظیفه دولت است که مداخله کند و آن را کنترل کند.

به گفته وی، دعواهای سیاسی در حوزه فولاد، خودرو و صنعت بی ثمر و مضر است و در حوزه تولید، دعواهای سیاسی معنایی ندارد.

در حوزه فولاد، مصرف کننده به عنوان تولیدکننده سایر صنایع دیده می شود. زیرا تمامی زنجیره های پایین دستی تولید کننده هستند.

این نماینده مجلس همچنین گفت: در کشورهای غربی و در اکثر نقاط دنیا، احزاب برای اداره هر نقطه کشور برنامه دارند اما ما هیچ حزب و برنامه ای برای اداره کشور به صورت حزبی نداریم. اگر قرار است کشور را در این قالب اداره کنیم، اول باید برنامه حزبی برای انتخابات و بعد از آن داشته باشیم . وی افزود: گزارش نهایی را دیده ام.

هیچ اسمی در آن نیست، اما از آقای میرزایی (رئیس کمیته تحقیق و تفحص فولاد مبارکه) پرسیدم و ایشان گفتند در گزارش ما اسمی وجود ندارد. معلوم نیست این گزارش اولیه و ناتمام کجا لو رفته است. این گزارش که در دادگاه به رای گذاشته شده به مراجع قضایی ارسال شده است.

دلیل عدم کفایت مدیران و تخلف آنها چیست؟

همچنین میرتاج الدینی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس درباره علت اصلی تخلفات در شرکت‌های دولتی و نیمه خصوصی، بسترها، شرایط و سیاست‌های مفسده گفت: اشتباهی که زمینه فساد و تخلف را فراهم می کند این است که: وقتی قیمت ها الزام آور باشد و تفاوت قیمت و قیمت آزاد زیاد باشد، فرصت تخلف و فساد افزایش می یابد.

به گفته میرتاج الدینی ، یکی از راه ها این است که نظارت را مضاعف کنند و هر چقدر هم نظارت را افزایش دهند، باز هم به این مشکل برمی خوریم. بنابراین موضوع اصلی اتخاذ یک سیاست شفاف و روشن است.

نظر شما