همراه فلز

همراه فلز

قیمت ورق استنلس استیل 304L

قیمت های اعلام شده

توضیحات

 • به ورقی استنلس استیل اطلاق می‌شود که پایه آن آهن است اما حاوی آلیاژهای دیگری نیز هست.
 • بسته به خواص مکانیکی آن مثل شکل‌پذیری، جوش و سختی عناصر دیگری نیز در آن ترکیب شده‌اند.
 • در ورق‌های استیل درصدی کمی از کربن وجود دارد که معمولاً این درصد زیر عدد 2 است.
 • هرچه میزان کربن موجود در ورق‌های استیل افزایش یابد، مقاومت آن‌ها بیشتر می‌شود ولی شکل‌پذیری کاهش پیدا می‌کند.
 • این محصول دارای دو نوع متفاوت مربع و مستطیل می‌باشد که هر دو در ابعاد متفاوتی تولید می‌شوند و با توجه به نیاز پروژه توسط خریداران انتخاب خواهند شد.
 • مقاومت بسیار بالای ورق‌های استیل در برابر دماهای بالا و پایین، یکی دیگر از ویژگی‌های بارز این ورق‌ها است. به‌طوری‌که این ورق‌ها دماهای 1000+ درجه سانتی‌گراد و 200- درجه را تحمل می‌نمایند.
 • یکی از انواع این ورق‌ها، ورق استیل 304 است که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

✅  استعلام قیمت و خرید و فروش انواع ورق استنلس استیل

 

ورق استیل 304 چیست؟

این ورق، رایج‌ترین فولاد ضد زنگ است. ورق استیل 304 از دو فلز کروم با 18 تا 20 درصد و نیکل با 8 تا 10.5 درصد به عنوان اجزای غیر اصلی آهن و با اعمال تغییراتی مانند افزایش کروم و کاهش کربن بر گرید پایه 302 تولید می‌شود.

این ورق در گروه فولادهای زنگ نزن سری 300 یا همان آستنیتی دسته‌بندی می‌شود.

استنلس استیل 304 نسبت به فولاد کربنی دارای خاصیت الکتریکی و گرمایشی کمتری است و غیر مغناطیسی می‌باشد. نسبت به فولاد معمولی مقاومت بالاتری در برابر خوردگی دارد و به دلیل اینکه به راحتی به اشکال مختلف تبدیل می‌شوند استفاده فراوانی دارند و بیش از 50 درصد فولاد ضد زنگ تولید شده را شامل می‌شوند.

پایین بودن مقدار کربن در این آلیاژ، باعث به حداقل رسیدن رسوب کاربید کروم ناشی از عملیات جوشکاری و همچنین حساسیت آن به خوردگی می‌گردد.

در بسیاری از موارد، ورق استیل بلافاصله پس از جوشکاری می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، در صورتی که گرید 302 اینگونه نیست و بعد از جوشکاری باید روی آن یک مرحله عملیات حرارتی آنیل اعمال شود تا به میزان کافی مقاومت به خوردگی آن حفظ گردد.

نوع کم کربن گرید 304، ورق استیل ‌L304 می‌باشد و با میزان حداکثر 0.03 درصد کربن، باعث رخ ندادن رسوب کاربید ناشی از فرآیند جوشکاری خواهد شد. به همین دلیل این آلیاژ حتی در محیط‌های شدیداً خورنده و تهاجمی بلافاصله پس از جوشکاری می‌تواند به کار برده شود.

ورق استیلL 304 تنها در کاربردهای تحت تنش به انجام عملیات حرارتی آنیل پس از جوش نیاز دارد. خواص مکانیکی ورق استیل L304 مانند استحکام کششی، استحکام تسلیم و سختی نسبت به ورق استیل 304 به مقدار جزئی کمتر می‌باشد.

 

ابعاد ورق استیل 304

ورق استیل 304 در بازار ایران، در سه مدل شیت فابریک، رول و شیت برش خورده عرضه می‌گردد. در حالت شیت فابریک ابعاد این ورق که در کارخانه مبدا مستقیما برش می‌خورد عبارتند از:

 • 2 * 1
 • 2.44 * 1.22
 • 2.5 * 1.25
 • 6 * 1.5
 • 3 *1.5

در صورت نیاز به ابعاد غیرمتداول این ورق، باید نوع برش خورده آن را در بازار تهیه نمایید.

ضخامت‌ ورق استیل 304، در محدوده گسترده‌ای از 0.3 میلی‌متر تا 50 میلی‌متر، پس از تولید به بازار عرضه می‌گردد.

با توجه به ابعاد و ضخامت این ورق، قیمت آن متفاوت است. به همین دلیل پیش از خرید توصیه می‌شود، حتماً از مشاوران فروش همراه فلز، مشاوره فنی دریافت کنید تا دقیقاً ابعاد مورد نظر خود از این محصول را بدانید.

این کار، باعث جلوگیری از پرداخت هزینه‌های اضافی توسط شما خواهد شد.

 

مشخصات فنی ورق استیل 304/L304

براساس استاندارهای زیر مشخصه‌های فنی ورق استیل 304 و 304L دسته‌بندی می‌شوند:

ASTM A240: تهیه و تنظیم این استاندارد توسط انجمن تست مواد آمریکا انجام شده است و شامل مواد و آلیاژهای مقاوم به خوردگی و حرارتی می‌باشد که در شکل‌های استریپ، شیت و پلیت و در کاربردهای عمومی و همچنین ساخت مخازن تحت فشار به کار برده می‌شوند. در این استاندارد ترکیب شیمیایی و خواص مکانیکی ورق استیل 304 و 304L در قالب یک جدول ارائه شده است. تولیدکنندگان در هنگام تولید محصولات ضدزنگ و مقاوم به حرارت موظف به رعایت مشخصه‌های فنی ذکر شده در این استاندارد خواهند بود.

ASTM A666: در این استاندارد برای کاربردهای مختلف روش‌های حرارت‌دهی و سرد کردن فولادهای ضدزنگ آستنیتی آمده است. به طوری که آلیاژ موردنظر مانند ورق استیل 304 و 304L باید در خصوص ...