همراه فلز

همراه فلز

قیمت ورق استنلس استیل 309

قیمت های اعلام شده

توضیحات

استیل‌ها، آلیاژی هستند که تنها با کمتر از دو درصد آهن ساخته شده اند و به‌طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

1. آستینیتی

2.فریتی

3.ماتنزیتی

استیل در نگاه کلی متشکل از: منگنز، کربن، گوگرد، نیکل و سیلیکون است و در صنایع مختلف نقش کلیدی دارند. به‌طور کلی از صنعت خودروسازی و تجهیزات کشاورزی گرفته تا لوله‌کشی جابه‌جایی نفت‌وگاز در تصفیه خانه‌ها.

 سری 300 این‌ نوع استیل‌ها در دسته‌ی آلیاژ‌های آستینیتی قرار می‌گیرد که آن‌هم به زیر مجموعه‌های بسیاری‌ تقسیم می‌شود.

در مجموع آلیاژهای آستینیتی به نوعی از فولادها گفته می شود که درصد عناصر کروم و نیکل آن، به نسبت دیگر عنصرهای به کار برده، بیشتر است. همین سبب ایجاد ویژگی‌های منحصربه‌فردی برای این می‌شود، از جمله:

1. ظاهری جذاب و زیبا

2. مقاوم در برابر خوردگی

3. مقاوم در برابر حرارت بالا

4. قابل بازیافت

5. عمر طولانی در قبال هزینه ‌به‌صرفه

نوع استیل آستینیتی به‌علت وجود نیکل، آهن را به خود جذب نمی‌کند و به اصطلاح فلزی نگیر هست.

در این مقاله نگاهی به سری 300 استیل‌های آستینیتی خواهیم داشت و راجع‌ به یکی از پرطرفدارترین نوع آن در دنیای فولادها یعنی ورق استیل 309 صحبت می کنیم..

✅ آخرین قیمت انواع ورق استنلس استیل

 

انوع ورق استیل 309

ورق استیل 309 که با کد 1.4828 هم شناخته می‌شود، به دو گروه تقسیم می‌شوند که استیل 309 و استیل S309 نام ‌دارد.

 

ورق استیل 309S

ورق استیل S309 نمونه کم کربن از استیل 309 است.

ورق استیل  S309 به‌دلیل کربن کمتری که دارد در صنعت جوشکاری استفاده بهتری نسبت به فولاد ضدزنگ 309 خواهد داشت.

علت محبوبیت این نوع آلیاژ، میزان کروم و نیکلی بالایی هست که گفته شد و او را در برابر حداکثر 1171 درجه سانتیگراد مقاوم می‌سازد. این استیل پرطرفدار همچنین برای ساخت فلزاتی که در برابر: زنگ‌زدگی، گرمایش و استقامت در مقابل اکسیداسیون در محیط دارای گوگرد، بیشتر از 1060 درجه سانتیگراد نیاز دارد بسیار کاربردی است. ورق استیل 309S به دلیل مقاومت بالای خود در برابر اکسیداسیون می‌تواند در اقلیم‌های خشک تا دمای 1038 را دوام بیاورد.

 از جمله کاربردهای آن می‌توان به استعمال در موتور جت و هواپیما اشاره کرد و مسبب آن فولادهای هستند که دارای درصد بسیار زیادی از انبساط گرمایشی است.

قیمت ورق فولادی

 

کاربردهای ورق استیل S309 

1. کاور اجاق گاز

2. بخش‌هایی از کوره

3. ابزار آلات نیروگاه‌ها

4. پیچ و مهره

5. محفظه‌های حمل و نقل اسیدهای متفاوت (تلفیقی و سولفیت‌ها)

6. بخش‌های متفاوت اگزوز

و... اشاره کرد.

 

فولاد ضدزنگ 309

یکی از رقبای ورق استیل 309، ورق استیل304 است که در صنعت دریایی، نقش مهمی دارد و این آلیاژ مستحکم به استیل304 برتری داده شده، چون به دلیل وجود محلول‌های سولفیت در این نوع استیل استقامت بسیاری ایجاد می‌کند و برای کار کردن با اسید های نیتریک و سولفوریک، اسیدهای استیک، سیتریک، نیتریک و لاکتیک بهترین گزینه است. همچنین در صنعت جوشکاری حریف سرسختی برای فولاد ضد زنگ309 است.

از دیگر رقبای آن می‌توان به ورق استیل304 که در صنعت دریایی، نقش مهمی دارد اشاره کرد و باز هم این آلیاژ مستحکم به استیل304 برتری داده شد، چون به دلیل وجود محلول های سولفیت در این نوع استیل استقامت بسیاری ایجاد می‌کند و برای کار کردن با اسید های نیتریک و سولفوریک، اسید های استیک، سیتریک، نیتریک و لاکتیک بهترین گزینه است.

ورق استیل 309 نوعی فولاد ضد زنگ نیکل، کروم و مقاوم در برابر درجه حرارت بالا است.

ورق استیل 309، به‌علت مقاومت در مقابل اکسیداسیون تا 1850 درجه سانتیگراد و پایین آوردن آن تا 1010 درجه فارنهایت، نقطه قوت این نوع ورق استیل در برابر استیل‌های 304 و 316 است. این ورق استیل از مقاومت و استحکام لازم در برابر سولفیداسیون بهرمند است؛ اما در برابر کاربراسیون چندان مفید و کاربردی نیست. همچنین این نوع استیل در وضعیت کوینچ و پخت غیر مغناطیسی است.

این آلیاژ پرفروش در آمریکا به شکل (309S) و در اروپا در قالب (309E) به‌کار می‌رود؛

 

تفاوت ورق استیل 309E و 309S در چیست؟

ورق استیل309E شامل کروم کمتری نسبت به نسخه آمریکایی‌اش است و در مقابل، حدود 1.75٪ سیلیکون بیشتری دارد.

همچنین شکل پذیری و انعطاف این استیل، اگرچه کم؛ اما در نوع خود بسیار کارآمد است. به‌علت مقاومت بالای استیل 309 در برابر دمای زیاد، می‌تواند مورد مناسبی برای کوره&...