همراه فلز

همراه فلز

قیمت ورق استنلس استیل 310

قیمت های اعلام شده

توضیحات

تا به امروز بیش ‌از ۳۰۰ نوع ورق استیل تولید شده ‌است. اما دلیل این حجم از تنوع در ورق‌های استیل چیست؟ پرواضح است با افزودن هر عنصر در ساختار فولاد ویژگی‌های متفاوتی در محصول ایجاد می‌شود، در نتیجه آن را نسبت ‌به سایر آلیاژها متمایز می‌سازد. تاکنون با افزودن عناصر زیادی مانند نیکل، منگنز، تیتانیوم، وانادیوم و ... به فولاد گریدهای مختلفی ساخته شده‌اند. ورق استیل ۳۱۰ یکی از انواع این استیل های ضدزنگ است. در ادامه این مقاله از سایت همراه فلز این محصول فوق‌العاده را از جهات گوناگون مورد بررسی قرار می‌دهیم پس با ما همراه باشید.

✅ آخرین قیمت انواع ورق استیل

 

به چه نوع ورقی، ورق استیل۳۱۰ می گویند؟

ورق استیل ۳۱۰ با درجه ‌حرارت بسیار از تلفیق خصوصیات فرم پذیری مطلوب و توانایی جوشکاری به دست می‌آید. گازهای سولفور در برابر حرارت پیوسته این نوع استیل در حداکثر دما ۱۵۰ درجه سانتی‌گراد پایین می‌آیند. همچنین ورق استیل ۳۱۰ برای خدمات پی ‌در پی تا حداکثر دما ۱۰۴۰ درجه سانتی‌گراد استفاده می‌شود. شایان ‌ذکر است نسوز بودن و توانایی به ‌کارگیری در درجه حرارت بالا از عمده‌ترین خصوصیات این ورق است به ‌همین علت به ورق استیل ۳۱۰، استیل نسوز نیز می‌گویند. این آلیاژ که از گونه استیل آستینتی به شمار می‌آید از خاصیت غیرمغناطیسی برخوردار است. ورق استیل ۳۱۰ با وجود میزان کروم بالا و نیکل متوسط مقاومت خوبی در برابر سولفیداسیون دارد.

 

انواع ورق استنلس استیل ۳۱۰

ورق استیل ۳۱۰ به دو دسته ورق استیل 310S و ورق استیل 310H  تقسیم می‌گردد.

در واقع به نوع کم کربن آلیاژ ۳۱۰ ورق استیل 310S می‌گویند. هدف از تولید این نوع ورق سهولت در فرآیندهای ساخت است. همچنین زمانی ‌که محیط مورد نظر شامل عوامل خوردگی و مرطوب در محدوده دما پائین‌تر باشد از ورق استیل 310S استفاده می‌کنند. گرید 310H که نوع کربن بالا ورق استیل ۳۱۰ است با هدف مقاومت در برابر خزش تولید می‌گردد. در آلیاژ 310S به دلیل حضور کربن کمتر شاهد استحکام کم آن در مقایسه با گرید 310H هستیم.

 

خواص مکانیکی ورق استیل ۳۱۰

خواص مکانیکی ورق استیل ۳۱۰ را می‌توان در مقاومت کششی، مدول الاستیسیته یا مدول یانگ و سختی ویکرز خلاصه کرد. طبق بررسی‌های صورت ‌گرفته مقاومت کششی این محصول ۵۲۰ مگا‌پاسکال است. مدول الاستیسیته یا مدول یانگ ورق استیل ۳۱۰ به میزان ۲۰۰ گیگاپاسکال سنجیده می‌شود. در نهایت HV 225 سختی ویکزر این فولاد ضد زنگ را مشخص می‌کند.

 

ترکیب شیمیایی ورق استیل ۳۱۰

ترکیب شیمیایی ورق استیل۳۱۰ بر اساس استانداردهای تعیین ‌شده توسط انجمن آزمایش مواد آمریکا مشخص ‌شده‌ است. در این خصوص کدهای مرتبط شامل ASTM A240 و ASTM A167 می‌شود. کد 240 که در قالب کویل، شیت و استریپ در ساخت مخازن، تانکرهای تحت فشار و سایر کاربردهای عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد نشانگر آلیاژهای حاوی کروم و کروم-نیکل است. کد 167 که در شکل‌های صفحه، ورق و نوار کاربرد دارد از آلیاژهای مقاوم به حرارت و ضد زنگ تشکیل ‌شده‌است. به‌ صورت کلی در ترکیب شیمیایی ورق استیل ۳۱۰ شاهد حضور عناصری نظیر کربن، منگنز، سیلیکن، فسفر، گوگرد، کروم و نیکل هستیم.

 

ویژگی‌های عمده ورق استیل ۳۱۰

ورق استیل ۳۱۰ بنابر علل متعددی از ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردار است که در ادامه به ذکر برخی از آن‌ها پرداختیم:

  • ورق استیل ۳۱۰ در برابر خوردگی مقاومت مطلوبی دارد.
  • مقاومت در مقابل حرارت از ویژگی‌های بارز ورق استیل ۳۱۰ است.
  • این محصول در مقابل زنگ‌زدگی استقامت خوبی دارد.
  • جوشکاری مطلوب از دیگر مشخصات ورق استیل ۳۱۰ است.

 

نحوه تولید ورق استنلس استیل ۳۱۰

ورق استیل ۳۱۰ به ‌راحتی با استفاده از روش‌های استاندارد شکل‌دهی گرم و شکل‌دهی سرد ساخته می‌شود.

شکل‌دهی گرم: ورق استیل ۳۱۰ بر اساس این روش به‌ صورت یکنواخت در محدوده دما ۹۵۰ الی ۱۲۰۰ درجه سانتی‌گراد قرار می‌گیرد. یک مرحله آنیل نهایی پس ‌از اتمام شکل‌دهی گرم بر روی ورق استیل ۳۱۰ در محدوده دما ۱۰۰۰ تا ۱۱۵۰ انجام می‌شود. در نهایت محصول پس‌ از حرارت باید سریعاً سرد گردد.

شکل‌دهی سرد: ورق استیل ۳۱۰ که دارای انعطاف‌پذیری مطلوبی است روش شکل‌دهی مشابه با گرید ۳۱۶ دارد. در شکل‌دهی سرد نباید قطعات به مدت طولانی در معرض دماهای بالا قرار بگیرند؛ زیرا احتمال رسوب کاربید و فاز سیگما در آلیاژ وجود دارد.

 

کاربردهای ورق استیل ۳۱۰ چیست؟

کاربردهای ورق استیل ۳۱۰ از مهم‌ترین مسائلی است که در این بخش از مقاله به آن می‌پردازیم. در حقیقت این محصو...