همراه فلز
همراه فلز

رایج ترین انواع فولاد استنلس استیل

رایج ترین انواع فولاد استنلس استیل

انتشار1401/8/11

دسته‌بندیویکی متال

نویسندههمراه فلز

فولاد ضدزنگ انواع متنوعی دارد که هر نوع از آن خواص منحصر به فردی از نظر استحکام کششی، نقطه ذوب، مقاومت در برابر اکسیداسیون و مقاومت در برابر خوردگی دارد. 

انتخاب گرید مناسب فولاد ضد زنگ مستلزم این است که بدانیم قرار است از این فولاد برای چه چیزی و در کجا استفاده شود. برای کمک به انتخاب بهتر، در اینجا توضیحی جامع در مورد رایج ترین انواع فولاد ضد زنگ و خواص آنها آورده شده است: 

قیمت انواع ورق استیل 

 

پنج دسته اصلی فولاد ضد زنگ 

در حالی که هزاران نوع آلیاژ مختلف فولاد استنلس استیل وجود دارد، ولی می‌توان همه آنها را به پنج دسته کلی تقسیم کرد: 

فولادهای زنگ نزن آستنیتی: این گروه از فولادهای استنلس استیل یکی از پرکاربردترین انواع فولادهای ضد زنگ هستند. فولادهای زنگ نزن آستنیتی در مقایسه با سایر آلیاژها دارای کروم بیشتری هستند، که همین امر مقاومت آنها را در برابر خوردگی افزایش می‌دهد. غیر مغناطیسی بودن یکی دیگر از ویژگی‌های رایج آلیاژهای فولاد زنگ نزن آستنیتی است. 

 

فولادهای زنگ نزن فریتی: این گروه بعد از آلیاژهای آستنیتی، دومین شکل رایج فولاد ضد زنگ هستند. همانطور که از نام این گروه پیداست، استنلس استیل فریتی دارای خاصیت مغناطیسی است. این آلیاژها می‌توانند از طریق کار سرد سخت شوند. از آنجا که مقدار نیکل به کار رفته در این آلیاژ کمتر از استنلس استیل آستنیتی است، قیمت پایین تری نسبت به فولاد زنگ نزن آستنیتی دارد. 

 

فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی: این دسته کم رایج ترین دسته آلیاژ فولاد ضد زنگ هستند. مقاومت به خوردگی آنها نسبت به آلیاژهای فریتی یا آستنیتی کمتر است، اما سختی بالاتری دارند. آلیاژهای فولاد ضد زنگ مارتنزیتی اغلب برای کاربردهایی ایده آل هستند که به استحکام کششی فوق العاده بالا و مقاومت ضربه ای نیاز دارند. در صورت نیاز به افزایش مقاومت این آلیاژ در برابر خوردگی، می‌توان آن را با یک پوشش پلیمری محافظت نمود. 

 

فولادهای زنگ نزن دوبلکس (فریتی-آستنیتی): این دسته از فولاد ضد زنگ نام خود را از ترکیب دو آلیاژ فرتیی و آستنیتی گرفته است. نیمی‌از این آلیاژ از آستنیت و نیمی‌ از دلتافریت ساخته شده است. این آلیاژهای فولاد ضد زنگ مقاومت بهتری در برابر خوردگی به خصوص در برابر حفره‌های کلریدی و استحکام کششی بالاتری نسبت به فولادهای زنگ نزن آستنیتی استاندارد دارند. فولادهای زنگ نزن دوبلکس به دلیل خواص فیزیکی و مقاومت شیمیایی به طور گسترده در صنعت نفت و گاز برای سیستم‌های لوله‌کشی یا به عنوان خطوط لوله و مخازن تحت فشار در صنعت پتروشیمی‌استفاده می‌شوند. 

 

فولادهای زنگ نزن سخت شدن بارندگی (PH): این دسته از فولاد ضد زنگ از آلیاژهای بادوام و مقاوم در برابر خوردگی با استحکام استثنایی تشکیل شده است. استحکام این آلیاژ سه تا چهار برابر فولاد زنگ نزن آستنیتی است، از این فولاد اغلب در صنایع هوافضا، هسته ای و نفت و گاز استفاده می‌شود. 

قیمت لوله استنلس استیل صنایع غذایی 

 

هرکدام از این دسته‌ها دارای انواع مختلف و متنوعی از آلیاژهای استنلس استیل هستند، در ادامه به رایج ترین انواع هر دسته اشاره شده است: 

 

انواع متداول فولادهای زنگ نزن آستنیتی 

استنلس استیل گرید 301 

فولاد استنلس استیل گرید 301 حاوی کروم و نیکل است و مقاومت فوق العاده ای در برابر خوردگی دارد. این فولاد در هنگام کار سرد قوی و انعطاف پذیر است. با این خواص، فولاد ضد زنگ گرید 301 معمولاً در جوشکاری، شکل دهی و کشش استفاده می‌شود. 

 

استنلس استیل گرید 302 

فولاد استنلس استیل گرید 302 دارای ترکیبی مشابه با گرید 304 است، هرچند سطوح کربن بالاتری نسبت به 301 دارد. از این فولاد به دلیل مقاومت بالا در برابر حلال‌های خورنده، در محیط‌های حاوی مواد شیمیایی و اسیدی استفاده می‌شود. فولاد استنلس استیل 302 معمولاً برای ساخت فنرهای فشاری مخروطی استفاده می‌شود و می‌توان آن را در ماشین‌آلات مورد استفاده در آشپزخانه‌ها، تجهیزات پردازش مواد غذایی و کاربردهای پزشکی یافت. 

 

استنلس استیل گرید 303 

گرید 303 یک آلیاژ غیر مغناطیسی و یکی از بهترین فولادهای زنگ نزن آستنیتی برای ماشین کاری است. با عملیات حرارتی سخت نمی‌شود و دارای خواص مقاوم در برابر خوردگی است، البته این فولاد به اندازه فولاد ضد زنگ گرید 304 مقاوم نیست. گرید 303 معمولاً در قطعات ماشینکاری شده سنگین مانند چرخ دنده‌ها، اتصالات هواپیما، پیچ‌ها، شفت‌ها، مهره‌ها و پیچ‌ها استفاده می‌شود. 

 

استنلس استیل گرید 304 

این فولاد، متداول ترین نوع فولاد ضد زنگ است که حتی در بین آلیاژهای فولادی، فولاد ضد زنگ گرید 304 به دلیل استحکام کششی بالا - تقریباً 621 مگاپاسکال (90 ksi)- بسیار مورد توجه است. گرید 304 مانند اکثر فولادهای ضد زنگ، دمای عملیاتی بالایی دارد (حدود 870 درجه سانتیگراد). این فولاد دارای استحکام کششی بالایی است و در برابر حرارت و خوردگی بسیار مقاوم است. این ویژگیها فولاد ضد زنگ گرید 304 را برای کاربردهای مختلف ایده آل می‌کند. 

قیمت ورق استیل 304 

 

استنلس استیل گرید 309 

این فولاد ضد زنگ همان ویژگی‌های ماشین کاری گرید 304، با استحکام کششی و مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی را دارا است. از آنجا که استنلس استیل 309 می‌تواند دمای فوق العاده بالایی را تحمل کند، کاربردهای حرارتی زیادی دارد. از گرید 309 معمولاً برای پوشش فر، موتورهای هواپیما، قطعات اگزوز خودرو، اجزای کوره و سایر کاربردها با حرارت بالا استفاده می‌شود. 

قیمت ورق استیل 309 

 

استنلس استیل گرید 316 

یکی دیگر از انواع رایج فولاد زنگ نزن آستنیتی، استنلس استیل 316 است. این فولاد زنگ نزن دارای استحکام کششی بالا 579 مگاپاسکال (84 ksi) و مقاومت دمایی در حدود 800 درجه سانتیگراد (1472 گرید فارنهایت) است. در حالی که استحکام کششی و تحمل دمایی کمتری نسبت به فولاد ضد زنگ گرید 304 دارد، ولی مقاومت بیشتری در برابر کلریدها (مانند نمک) دارد. این امر باعث می‌شود که این فولاد برای هر ابزاری که در معرض نمک یا سایر کلریدها باشد، انتخاب مناسبی باشد. 

قیمت ورق استیل 316 

 

استنلس استیل گرید 317 

این آلیاژ از فولاد ضد زنگ، به دلیل داشتن نیکل و کروم، مانند سایر فولادهای زنگ نزن آستنیتی، دارای خواصی مانند استحکام کششی بالا و مقاومت زیاد در برابر خوردگی است. علاوه بر این برای افزایش مقاومت در اثر سوراخ شدن توسط کلریدها به این آلیاژ مولیبدن هم اضافه می‌کنند. مقاومت در برابر سوراخ شدن، گرید 317 را برای صنایع شیمیایی و صنایع دریایی ایده آل می‌کند، اگرچه افزودن مولیبدن باعث افزایش قیمت آن نسبت به سایر فولادهای ضد زنگ مشابه می‌شود. 

 

استنلس استیل گرید 321 

در فولاد ضد زنگ گرید 321 از تیتانیوم برای مقاومت در برابر خوردگی ناشی از مواد شیمیایی و دمای بالا استفاده شده است. به همین دلیل این آلیاژ می‌تواند در برابر اکسیداسیون تا 1500 درجه فارنهایت مقاومت کند و خواص کششی بالاتری نسبت به فولاد ضد زنگ گرید 304 دارد. همچنین غیر مغناطیسی است و می‌تواند استحکام خود را در دماهای پایین نیز حفظ کند. 

قیمت ورق استیل 321 

 

استنلس استیل گرید 347 

در فولاد ضد زنگ گرید347، از کلمبیوم و تانتالیوم برای مقاومت در حرارت بالا استفاده می‌شود. این فولاد ضد زنگ غیر مغناطیسی برای جوشکاری در بازه دمایی 800 تا 1650 درجه فارنهایت ایده آل است. علاوه براین؛ استنلس استیل 347 نسبتاً انعطاف پذیر است و در صورت نیاز می‌توان آن را پیچاند، چرخاند و کشید. 

 

فولادهای زنگ نزن فریتی 

استنلس استیل گرید 405 

فولاد ضد زنگ گرید 405 نسبت به فولاد ضد زنگ گرید 430، در برابر خوردگی مقاومت کمتری دارد و برای محیط‌های با خورندگی ملایم مناسب است. به دلیل وجود آلومینیوم در گرید 405 SS مواد پس از فرآیندهای جوشکاری سخت نمی‌شوند. این آلیاژ از فولاد استنلس استیل برای نازل‌های بخار و قفسه‌های خاموش کننده مفید است. 

 

استنلس استیل گرید 408 

این نوع فولاد ضد زنگ دارای مقاومت حرارتی بالا و مقاومت در برابر خوردگی ضعیفی است. استنلس استیل 408 از ترکیب 11 درصد کروم و 8 درصد نیکل ساخته شده است. 

 

استنلس استیل گرید 409 

گرید 409 دارای دو ویژگی، تحمل حرارتی و مقاومت در برابر خوردگی بالا است. این آلیاژ به ویژه در برابر خوردگی اتمسفر مقاوم است، البته این فولاد به اندازه گرید 430 مقاوم نیست. از فولاد ضد زنگ گرید 409 در خودرو، مانند سیستم‌های اگزوز استفاده می‌شود. 

 

استنلس استیل گرید 420 (50HRC) 

این گرید دارای بالاترین سختی در بین تمام گریدهای فولاد ضد زنگ با 12% کروم است. همچنین گرید 420 انعطاف پذیری و مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد، به ویژه در برابر مواد قلیایی‌، آب شیرین، غذاها و اسیدهای ملایم. کارد و چنگال به دلیل مقاومت در برابر خوردگی معمولاً با فولاد ضد زنگ گرید 420 ساخته می‌شود، اگرچه سوراخ شدن در این فولاد می‌تواند با قرار گرفتن مداوم در معرض مواد غذایی خاص رخ دهد. 

 

استنلس استیل گرید 430 

فولاد ضد زنگ گرید 430، در حالی که به اندازه آلیاژهای آستنیتی ذکر شده در بالا مقاوم نیست، ولی مقاومت ویژه‌ای در برابر اسید نیتریک دارد. علاوه بر این اگرچه استحکام کششی 450 مگاپاسکال (65 ksi) کمتر از اکثر فولادهای زنگ نزن آستنیتی است، اما این آلیاژ برای بسیاری از کاربردهای سنگین به اندازه کافی قوی است. 

قیمت ورق استیل 430 

 

استنلس استیل گرید 434 

این آلیاژ با استحکام کششی 540 مگاپاسکال (78 ksi) و حداکثر دمای عملیاتی 815 درجه سانتیگراد (1499 گرید فارنهایت) جایگزین قوی‌تری برای فولاد ضد زنگ گرید 430، است. این باعث می‌شود که فولاد ضد زنگ گرید 434 برای کاربردهای با دمای بالا کمی‌بهتر از ضد زنگ 316 باشد، البته استنلس استیل 434 سخت تر از گرید 430 است. همچنین ضد زنگ گرید 434 نیز در مقایسه با فولاد ضد زنگ گرید 430 در برابر سوراخ شدن مقاومت بسیار خوبی دارد. 

 

استنلس استیل گرید 436 

برای اصلاح فولاد ضد زنگ گرید 434، در آلیاژ 436 از کلمبیوم و مولیبدن در طول عملیات فرم دهی کششی استفاده می‌شود. گرید 436 بسیار مغناطیسی است و نسبتاً در برابر سایش مقاوم است. در تزئینات لوازم خانگی و لوازم خودرو از این فولاد استفاده می‌شود. 

 

استنلس استیل گرید 442 

یکی از محبوب‌ترین گریدهای فولاد ضد زنگ در بازار، ضد زنگ گرید 442 است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. انعطاف پذیری و نرمی‌این آلیاژ می‌تواند اصطکاک بالا را مهار کند و دارای استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی خوبی است. 

 

استنلس استیل گرید 444 

گرید 444 یک فولاد ضد زنگ کم کربن با مولیبدن اضافه شده است و این امر باعث شده مقاومت خوبی در برابر سوراخ شدن و اکسیداسیون داشته باشد. با ویژگی‌های مختلف از استحکام بالا تا شکل پذیری خوب، گرید 444 را می‌توان با طیف گسترده ای از عملیات خمش و کششی شکل داد. با این حال، گرید 444 جوش پذیری محدودی دارد. کاربردهایی که برای فولاد ضد زنگ گرید 444 مناسب هستند شامل پوشش سقف و پوشش در محیط‌های دریایی و تجهیزات پردازش مواد غذایی می‌باشد. 

قیمت پروفیل استیل 

 

فولاد ضد زنگ مارتنزیتی 

استنلس استیل گرید 410 

گرید 410 به عنوان یک فولاد ضد زنگ مارتنزیتی با هدف عمومی، در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد که مقدار آن می‌تواند از طریق سخت شدن و پرداخت، بیشتر هم شود. اگرچه این فولاد به اندازه فولادهای آستنیتی در برابر خوردگی مقاوم نیستند، اما آلیاژهای فولاد ضد زنگ مارتنزیتی مانند گرید 410 در محیط‌های خورنده ضعیف عملکرد خوبی دارند. 

 

استنلس استیل گرید 410S 

این نوع کم کربن فولاد ضد زنگ گرید 410، حتی در دماهای بالا هم سخت نمی‌شود و با وجود تغییرات سریع دما می‌تواند انعطاف پذیر و نرم باقی بماند. این توانایی مانع از ترک خوردگی گرید 410S در حین جوشکاری یا در معرض حرارت زیاد می‌شود. فولاد ضد زنگ گرید 410S معمولاً در پردازش حرارتی، پالایش نفت و سایر ابزار صنعت پتروشیمی‌استفاده می‌شود. 

 

استنلس استیل گرید 414 

فولاد ضد زنگ گرید 414 اساساً شبیه گرید 410 با مقداری نیکل اضافی است. انیکل اضافی باعث می‌شود که گرید 414 در ضخامت‌های مشابه نسبت به گرید 410، قوی تر باشد. این گرید معمولاً برای ساخت تجهیزات معدن مانند شفت‌ها و دوک‌های آهنگری، میله‌های ضربه زن و بست‌ها استفاده می‌شود. 

 

استنلس استیل گرید 416 

فولاد ضد زنگ گرید 416، با میانگین ماشینکاری 85 درصد، می‌تواند به داشتن بالاترین میزان ماشینکاری در بین فولادهای زنگ نزن، به خو ببالد. با توجه به این خاصیت و قیمت پایین آن، فولاد ضد زنگ گرید 416 در اشکال مختلف مانند: بسیار سخت شده، سخت شده یا سخت نشده موجود است. گرید 416 مقاومت خورندگی کمتری نسبت به فولادهای آستنیتی دارد، البته گرید 416 در برابر آب شیرین، اسیدها و قلیاها بسیار مقاوم است. کاربردهای مهم این آلیاژ در تولید چرخ دنده‌ها، پیچ و مهره‌ها و قطعات ماشین لباسشویی است. 

 

استنلس استیل گرید 420 

در صورت بازپخت، فولاد ضد زنگ گرید 420 استحکام کششی حدود 586 مگاپاسکال (85 ksi) دارد. استحکام کششی این آلیاژ، هنگامی ‌که سخت می‌شود و تنش کاهش می‌یابد، به حدود 1586 مگاپاسکال (230 ksi) می‌رسد. اگرچه این گرید از فولاد زنگ نزن به اندازه فولادهای زنگ نزن آستنیتی و فریتی که در بالا ذکر شد، از نظر شیمیایی مقاوم نیست، ولی مقاومت خوبی در برابر اسیدهای ملایم، آب، برخی مواد قلیایی و ترکیبات غذایی دارد، به همین دلیل است که اغلب برای کارد و چنگال از استنلس استیل 420 استفاده می‌شود. هنگامی‌که استحکام کششی و مقاومت در برابر ضربه دغدغه اصلی یک پروژه باشد ، ضد زنگ 420 برترین انتخاب است. 

 

استنلس استیل گرید 440 

سطوح بالای کربن در فولاد ضد زنگ گرید 440 به آن اجازه می‌دهد تا در برابر سایش مقاومت استثنایی داشته باشد. فولاد ضد زنگ گرید 440 مغناطیسی است و مقاومت خوردگی متوسطی دارد و دارای کاربردهای معمول شامل تولید چاقو، قیچی و قطعاتی است که در معرض نفت یا گاز قرار دارند. 

قیمت لوله استنلس استیل صنعتی 

 

فولادهای ضد زنگ دوبلکس (فریتی-آستنیتی) 

استنلس استیل گرید 2205 

در فولاد ضد زنگ گرید 2205 برای مقاومت در برابر خوردگی ناشی از استرس، ترک خوردگی، سوراخ شدن و شکاف خوردن، نیتروژن اضافه شده است. این امر باعث می‌شود که گرید 2205 تقریباً دو برابر سایر فولادهای آستنیتی در برابر خوردگی مقاوم باشد. در کاربردهایی که نیاز به استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی قوی دارند مانند صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، دریایی و صنایع خمیر و کاغذ، گرید 2205 کاربرد یالایی دارد. 

 

استنلس استیل گرید 2304 

اگرچه مقاومت خوردگی گرید 2304 مشابه فولاد آستنیتی گرید 316 است، ولی استحکام تسلیم آن تقریباً دو برابر گرید 316 و سایر فولادهای آستنیتی است. این آلیاژ همچنین می‌تواند در دماهای سردتر عملکرد خوبی داشته باشد، البته به جز موارد استثنایی. این فولاد برای کاربردهایی در محدوده 58- درجه فارنهایت تا 572 درجه فارنهایت مناسب است. 

 

استنلس استیل گرید 2507 

این فولاد ضد زنگ دوبلکس دارای هدایت حرارتی بالا، مقاومت زیاد در برابر خوردگی، تنش کلرید قوی و ضریب انبساط حرارتی پایین است. گرید 2507 برای کاربردهایی که به مقاومت در برابر خوردگی عالی و استحکام کششی قوی نیاز دارند ایده آل است. از فولاد ضد زنگ گرید 2507 در تجهیزات دریایی و پتروشیمی، سکوهای نفتی فراساحلی و انواع اجزای مکانیکی و ساختاری استفاده می‌شود. 

 

فولادهای زنگ نزن سخت شدن بارندگی (PH)  

استنلس استیل گرید 17-4 

این فولاد ضد زنگ سخت شدن بارندگی، دارای استحکام استثنایی و مقاومت در برابر خوردگی مناسب است. میزان استحکام در گرید 17-4 را می‌توان با عملیات حرارتی دستکاری کرد. این آلیاژ دارای خاصیت ماشین کاری مناسب و مغناطیسی است. کاربردهای رایج برای گرید 17-4 شامل کاربرد در صنایع هوافضا، نفت و صنایع شیمیایی است. 

 

استنلس استیل گرید 15-5 

گرید 15-5 دارای استحکام و مقاومت در برابر خوردگی بالا و همچنین چقرمگی عرضی، شکل پذیری و سختی است. البته این فولاد یک ماده ایده آل برای کار سرد نیست، ولی برای کار گرم مناسب است. از این فولاد ضد زنگ معمولاً در محیط‌های با فشار بالا و خورنده استفاده می‌شود و برای قطعات هوافضا ایده آل است. 

قیمت میلگرد استنلس استیل 

 

خرید انواع محصولات استنلس استیل از مجموعه همراه فلز 

مجموعه همراه فلز آماده تامین، تولید و توزیع انواع متنوعی از محصولات استنلس استیل مانند ورق استنلس استیل، لوله استنلس استیل، لوله استنلس استیل صنایع غذایی، پروفیل استنلس استیل و میلگرد استنلس استیل است. در ادامه لینک تک تک این محصولات و کارخانه‌های سازنده آن را آورده ایم. 

 

 

نظر شما