همراه فلز
همراه فلز

صادرات میلگرد

صادرات میلگرد

انتشار1401/8/18

دسته‌بندیمقالات میلگرد

نویسندههمراه فلز

میلگرد، یکی از مقاطع پرکاربرد در بازار آهن و فولاد است و صادرات میلگرد، یکی از بخشهای پررونق و پرطرفدار در تجارت میلگرد می‌باشد. 

امروزه به دلیل حمایت دولت از صنعت صادرات، روند صادرات میلگرد تسهیل یافته و رو به گسترش است.

کارخانه‌های زیادی مانند کارخانه شاهین بناب، نیشابور، ذوب آهن اصفهان، امیرکبیر کاشان، فولاد کویر کاشان، فولاد خراسان، فولاد میانه، آناهیتا گیلان، فولاد روهینا، فولاد کوثر اهواز، بافق یزد و ابرکوه یزد، با تولید میلگرد استاندارد، علاوه بر تولید میلگرد برای بازار داخلی، در بخش صادرات میلگرد به کشورهای دیگر هم نقش بسیار پررنگی ایفا می‌کنند.

قیمت میلگرد ساده 
قیمت میلگرد آجدار

از آنجا که از یک سو صادرات میلگرد پیچیدگی‌ها و مراحل خاص خود را دارد و از سوی دیگر بحث اعتماد در خصوص صحت و کیفیت کالای صادر شده بسیار مهم و حائز اهمیت است، باید صادرات میلگرد توسط شرکت‌های خیلی معتبر انجام شود. مجموعه بزرگ همراه فلز با سابقه درخشان در حوزه تولید، توزیع، تامین و صادرات میلگرد و دیگر مقاطع فولادی، یکی از معتبرترین شرکت‌ها برای نیل به این مقصود است.

شرکت صادر کننده میلگرد

شرکت همراه فلز با تیم قوی و حرفه ای خود در بخش صادرات میلگرد آجدار و ساده، به صورت کلاف و شاخه ای، از تمامی‌کارخانه‌های معتبر به کشورهای حوزه خلیج فارس، کشورهای مستقل مشترک المنافع و کشور ترکیه و گرجستان فعالیت دارد.

علاوه بر صادرات میلگرد، مجموعه همراه فلز این آمادگی را دارد تا با صادرات دیگر مقاطع آهنی و فولادی مانند تیرآهن، نبشی و ناودانی، انواع ورق‌های فولادی مانند ورق گالوانیزه، ورق سیاه، ورق روغنی، ورق رنگی، ورق استیل، انواع لوله و پروفیل، شمش و اسلب تولیدکنندگان این بخش‌ها را در سطح بازار جهانی معرفی و مطرح نماید و صادرات کشور ایران در تمامی‌ این حوزه‌ها را در بازار جهانی بهبود ببخشد.

ویژگی میلگرد صادراتی

کشورهای خریدار محصولات میلگرد از ایران، به دنبال کیفیت بالا و قیمت مناسب‌تر نسبت به دیگر شرکتهای داخلی و خارجی هستند. در صورتی که اعتماد و نیاز آنها تامین نگردد، شرکت صادر کننده شانس حضورش در بازار را از دست داده و صادر کننده‌های دیگر، بازار را در دست خواهند گرفت.

به همین دلیل میلگرد صادراتی باید با کیفیت بالا و قیمت رقابتی به دست خریدار برسد، تا فرصت‌های تجاری به دست رقبا نیفتد.

قیمت امروز میلگرد 

قیمت میلگرد صادراتی ایران

قیمت صادرات میلگرد نسبت به کشورهای مقصد می‌تواند متفاوت باشد. در حال حاضر با توجه به نوسانات شدید بازار فعلی ایران، گاها نمی‌توان قیمت ثابتی را برای میلگرد و دیگر مقاطع فولادی در نظر گرفت. 

قیمت میلگرد صادراتی ایران با توجه به مسائلی مثل کیفیت، حجم یا مقدار بار صادراتی، محل صدور(مقصد)، شرکت تولید کننده و استاندارد میلگرد (A1 , A2 , A3 , A4 ) تعیین می‌شود. در قانون جدید دولت درارتباط با صادرات، درصد مالیات بر ارزش افزوده از ماه ادیبهشت سال 1397 برداشته شده و تمامی ‌قیمت کالاهای صادرات به خارج کشور بر اساس دلار اعلام می‌شود.

برای صادرات محصولات میلگرد به کشورهای اطراف می‌توانید با مشاوران شرکت همراه فلز در ارتباط باشید. تیم صادرات مجموعه همراه فلز قیمت روز میلگرد صادراتی ایران و سایر ‌آهن‌آلات را به صورت لحظه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهد.

اسناد و مدارک مورد نیاز برای صادرات میلگرد

• کارت بازرگانی

هر شخصی می‌تواند به صورت حقیقی یا حقوقی برای دریافت کارت بازرگانی از دولت اقدام نماید.

• گواهی استاندارد

گواهی استاندارد، برای کالا یا محصولاتی است که صادرات آنها نیاز به مقررات اجباری استاندارد جهانی صادرات دارد. در صادرات میلگرد، تمامی ‌کشورهای دنیا به گواهی استاندارد کارخانه تولیدکننده محصول و آنالیز کیفیت محصول نیاز دارند.

• گواهی یا فاکتور خرید (Invoice)

گواهی خرید یا فاکتور رسمی، فاکتوری است که درآن نام و نشانی خریدار و فروشنده، تاریخ، شماره سفارش یا قرارداد، تعداد یا مقدار کالا، قیمت هر واحد کالا، مجموع قیمت کل محصولات خریداری شده، نوع قرارداد و مدت قرارداد و تعرفه گمرکی محصول به صورت کامل بیان شده است.

• گواهی عدل بندی (Packing List)

گواهی عدل بندی سندی است که در آن مشخصات وزن، تعداد، استاندارد بار یا محصول، شرایط حمل و نقل بیان می‌گردد.

• گواهی مبدأ

گواهی مبدا یک سند قانونی است که تایید می‌کند محصول برای کشور مبدا است. در این گواهی جزییات بار محصولات صادر شده مانند کیفیت محصولات، اطلاعات مربوط به حمل و نقل، نام تولید کننده محصول صادراتی از کشور مبدا و کیفیت آن ذکر می‌گردد.

• بارنامه حمل

بارنامه حمل سند اصلی انتقال مالکیت کالا از فروشنده به خریدار است، که انواع مختلف دارد مانند: بارنامه هوایی، بارنامه دریایی، بارنامه ریلی، بارنامه سراسری و بارنامه زمینی.

• کارنه تیر

كارنه تیر (TIR carnet) سند یا دفترچه‌ای گمركی است كه برای ترانزیت بین المللی كالا در چارچوب كنوانسیون تیر(TIR) در كشور مبدا صادر می‌شود و در واقع مجوزعبور با کامیون از طریق مرز زمینی است و به موجب آن كالا در کامیون به طور پلمپ شده از خاك كشورهای بین راه عبور می‌كند و تا مقصد نیازی به انجام تشریفات گمركی مربوط به ترانزیت در مرزهای ورودی و خروجی این كشورها، طبق قوانین داخلی آنها، نخواهد بود.

مراحل صادرات میلگرد

1. دریافت سفارش

2. صدور پیش فاکتور

3. بسته بندی و آماده سازی

4. مشخص کردن قیمت گمرکی محصول صادراتی

5. دریافت مجوزهای لازم برای صادرات

6. اظهار کالای مورد نظر به گمرک

7. بیمه کردن کالا و بستن قرارداد مربوط به حمل و نقل

8. گرفتن گواهی بازرسی و گرفتن گواهی مبداء و صدور فاکتور

گمرک‌های صادر کننده میلگرد

ذوب آهن اصفهان، مشهد، غرب تهران، شلمچه، یزد، تبریز، شهید رجایی و کرمانشاه مهم ترین گمرکات صادر کننده میلگرد در ایران هستند. 

 

بهترین کشور برای صادرات میلگرد از ایران

با توجه به آمار به دست آمده از صادرات در سال‌های گذشته، کشور چین بهترین کشور برای صادرات میلگرد است، زیرا این کشور در سال‌های گذشته 27.3 درصد سهم صادارت فولاد ایران را به خود اختصاص داده است. کشور عراق با 17 درصد در دومین رتبه کشور برای صادرات میلگرد و محصولات فولادی و کشورهای اندونزی، تایلند، امارات متحده عربی، غنا، ترکیه، افغانستان، عمان، ازبکستان، ترکمنستان در رتبه‌های بعدی از دیگر کشورهایی هستند که مقصد اصلی صادرات میلگرد هستند. 

 

صادرات میلگرد به گرجستان توسط همراه فلز

کشور گرجستان، یکی از اهداف بزرگ مجموعه همراه فلز برای صادراتی فولاد و مقاطع آهنی است. با توجه به آمار گرفته شده از حجم مبادلات بین این دو کشور می‌توان نتیجه گرفت که: تا به امروز ایران جزو شرکای تجاری گرجستان نبوده است، یعنی طبق آمار منتشر شده با وجود اینکه صادرات مصالح ساختمانی به ویژه میلگرد به گرجستان زیاد است، ولی ایران سهم کوچکی از این بازار دارا است. این در حالی است که تولیدکنندگان ایرانی پتانسیل خیلی بالاتری در خصوص تجارت با این کشور را دارند.

 

جمع بندی:

امروزه صادرات در ایران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، به دلیل حمایت دولت از صنعت صادرات و تشویق برای صادرات ، بستر برای آن محیا و روند پیشرفت آن بسیار خوب است. البته صادرات قوانین، ضوابط و مراحل خاص خود را دارد که برای صادرات محصول از ایران به کشورهای دیگر حتما بایستی این قوانین توسط صادرکنندگان رعایت شود. در این مقاله همه این مراحل به طور دقیق آورده شده است. 

کارخانه‌های زیادی داخل کشور به تولید آهن و میلگرد مرغوب مشغولند، یعنی ایران بستر و پتانسیل کافی برای صادرات را دارد، با این رویکرد همراه فلز، به عنوان یک شرکت معتبر، صادرات میلگرد را در برنامه کاری خود قرار داده است.

 

نظر شما