10 عامل موثر و تعیین کننده در قیمت روز ورق سیاه در بازار

10 عامل موثر و تعیین کننده در قیمت روز ورق سیاه در بازار

انتشار1401/2/21

دسته‌بندیمقالات ورق

نویسندههمراه فلز

اگر از افرادی باشید که در حوزه صنعت فعالیت دارید، قطعا نام ورق سیاه را شنیده اید، این ورق در صنایع مختلف، کاربرد فراوانی دارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی عوامل موثر بر قیمت ورق سیاه بپردازیم و به تعریف و مشخصات کلی آن بپردازیم، پس با ما همراه باشید. 

قیمت ورق سیاه در ایران همانند بسیاری از کالاهای دیگر مدام در حال نوسان است، کاملا هم مشخص است که علت این نوسان، تغییر در نرخ ارز و قیمت دلار بوده است‌، همچنین از دیگر دلایل نوسان قیمت در این ورق ها میل کارخانه داران به فرستادن این کالا به خارج از کشور می باشد. این ورق ها در بسیاری از صنایع مانند خودرو سازی، ساختمان سازی و پتروشیمی کاربرد دارند. پس کاملا واضح است که با تغییرات ورق سیاه، خدمات و کالاهای این صنایع نیز تغییر کند، از دیگر عواملی که در قیمت این ورق ها تاثیر دارد، قیمت ماده اولیه آن ها است. 

همانطور که می دانید ورق سیاه از جمله محصولات فولادی است که با نورد گرم تولید می شود، در هنگام تولید این نوع ورق­ها، دمای بالا باعث می­شود که سطح این ورق­ها سیاه شود. از این رو، دلیل نامگذاری این ورق ها کدر بودن آن هاست. ورق سیاه با ماده اولیه ای به نام اسلب یا تختال تولید می شود. همچنین باید گفت که این ورق ها در شرایط متفاوتی ساخته می شوند که حاصل هر کدام از این شرایط، یک ورق سیاه متمایز از سایر ورق های سیاه است. 

 

✅چنانچه قصد خرید و ثبت سفارش و استعلام قیمت ورق سیاه را دارید، می توانید روی لینک کلیک کنید تا کارشناسان همراه فلز برای خرید عالی شما را راهنمایی کنند. 

ورق سیاه

 

عوامل موثر در قیمت ورق سیاه 

 •  قیمت قراضه 

از نکات قابل توجه در ارزش ورق های سیاه این است که قیمت ماده اولیه آن ها در دنیا، با ارزش آن ها در داخل ایران ارتباط مستقیم دارد. یعنی هرچه قیمت قراضه و اسلب در دنیا بیشتر شود، ورق سیاه در ایران با قیمت بیشتری فروخته می شود. قیمت بلیت و هزینه انتقال اسلب ها به ایران و همچنین ارزش شمش فولاد، از عواملی هستند که در قیمت قراضه ها و سپس قیمت ورق های سیاه تاثیر می گذارند.  

 •  تحریم و مسائل سیاسی روز 

همان طور که پیش تر اشاره شد، در ایران به دلیل تلاطم مسائل سیاسی، قیمت دلار مدام در حال تغییر است. در پی این بالا و پایین شدن نرخ ارز، قیمت آهن آلات نیز تحت تاثیر قیمت دلار قرار می گیرند و در نتیجه آن ها نیز نوسانات شدیدی را تجربه می کنند. تحریم ها و ممنوعیت خرید و فروش مقاطع فولادی بر تغییرات قیمت ورق سیاه تاثیرگذار بوده وباعث نوسانات شدید در قیمت آن می شود.  

 •  جنگ  

جنگها همواره تاثیرات زیادی بر بازار جهانی فولاد و انرژی داشته است و معادلات بازارها را در کوتاه مدت دچار نوسانات شدیدی نموده است، به طور مثال جنگ اوکراین و روسیه به شدت بر قیمت مقاطع فولادی تاثیرگذار بوده است. از آنجا که روسیه و اوکراین هردو از تولیدکنندگان و صادرکنندگان بزرگ مقاطع فولادی و ورق سیاه هستند، جنگ باعث کاهش تولید و افزایش قیمت آن شده است.  

 •  تورم جهان 

تورم در سطح دنیا موجب تغییر قیمت ورق سیاه در ایران می شود. سنگ آهن از مواردی است که معمولا از تورم جهانی در امان نیست. پس در نتیجه چون سنگ آهن از مواد تهیه ورق سیاه می باشد، این کالا با تورم جهانی در ارتباط مطلق است.  

 •  قیمت سنگ آهن 

همان طور که گفته شد، سنگ آهن از مواد اولیه تولید ورق سیاه است. احتمالا بدانید که در همه کشور ها سنگ آهن وجود ندارد، پس در نتیجه با تصمیم گیری درباره کم و زیاد شدن تولید توسط این کشورها قیمت سنگ آهن جهانی به شدت تغییر می کند.  

 •  هزینه های حمل و نقل 

به طور کلی هزینه انتقالات در هنگام صادرات و واردات خود را نمایان می کنند. هزینه نقل و انتقالات خود نیز به عواملی نظیر مسافت دو کشور مبدا و مقصد و قیمت وسیله های انتقال و همچنین نوع سوخت مصرفی خودرو ها بستگی دارد. گفته می شود که در بعضی موارد، حتی فصلی که انتقالات در آن انجام می شود نیز در قیمت ورق سیاه ها تاثیر گذار است. برای مثال صادرات و واردات ورق سیاه در فصل زمستان در مبدا و یا به مقصد روسیه بسیار هزینه بر است. چرا که باید مبالغ فراوانی صرف سوخت وسایل نقلیه حمل و نقل شود و اصطلاک افراد و وسایل نیز در این انتقال به شدت تاثیر گذار است.  

 •  عرضه و تقاضا 

با اینکه هزینه انتقالات و همچنین ماده اولیه نقش مهمی در قیمت ورق سیاه دارند، اما نهایتا این میزان عرضه و تقاضا در بازار است که قیمت نهایی این کالا را تعیین می کند. این عرضه و تقاضا نه تنها باید در زمینه ورق سیاه زیاد باشد تا قیمت آن افزایش یابد، بلکه باید در خصوص شمش فولاد نیز میزان عرضه و تقاضا مطلوب و قابل توجه بوده تا قیمت ورق های سیاه افزایش یابد.  

 •  شاخصPMI چین 

این شاخصه به این شکل عمل می کند که اگر میزان آن ۵۰ یا بیشتر از ۵۰ بود، یعنی اوضاع مطلوب است‌. با این اوصاف کاملا مشخص است که در شرایط زیر ۵۰ یعنی اوضاع اقتصادی در وضعیت نامناسبی قرار دارد. در نتیجه این شاخص در قیمت محصولات فولادی کاملا تاثیر گذار است.  

 •  ضخامت ورق 

از دیگر عوامل تعیین قیمت، ضخامت ورق ها است. این ورق ها به طور معمول با رنج ضخامت ۱ تا ۱۰۰ میلی­متر به فروش می رسند.  

 •  شاخص FOB چین  

با توجه به نمودار FOB چین مربوط به ورق سیاه، درج شده در سایت LME، مشاهده می‌شود که؛ از اول ژانویه سال ۲۰۲۱ تا ماه جولای، کمترین قیمت ورق سیاه مربوط به تاریخ ۲ فوریه است که ۶۰۰ دلار به ازای هر تن بوده است و بالاترین قیمت ۱۰۴۶ دلار در هر تن بوده که در تاریخ ۱۲ می این قیمت را شاهد بودیم و پس از آن قیمت FOB ، دوباره با کاهش مواجه شده و در ماه جولای به ۹۰۰ دلار در هر تن رسیده است. یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش قیمت FOB چین، تورم جهانی است. 

 

 

ورق سیاه

✅ مقاله پیشنهادی: کاربرد ورق سیاه در صنایع مختلف | ورق سیاه در چه صنایعی بیشترین کاربرد را دارد

بهترین قیمت ورق سیاه 

برای آگاهی از بهترین قیمت ورق سیاه، خوب است سری به صفحه ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان بزنید، چرا که کارخانه فولاد مبارکه سهم بسیار زیادی را در تولید ورق های سیاه کشور دارد.

ورق سیاه به دلیل اینکه قیمت مناسب‌تری نسبت به سایر ورق ها دارد، تقاضای بالایی در بازار داشته و در نتیجه تأثیر مستقیمی بر صنعت فولاد می‌گذارد. قیمت ورق سیاه بسته به نوع و ضخامت آنها متفاوت بوده است که شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت همراه فلز از جزییات قیمتی آن مطلع شده و کالای مورد نظر خود را ثبت کنید و یا با متخصصین این مجموعه با شماره تماس 79217-021 ارتباط بگیرد.

نظر شما