رنگ مخصوص ورق گالوانیزه؛ بهترین و مناسب ترین رنگ ورق گالوانیزه

رنگ مخصوص ورق گالوانیزه؛  بهترین و مناسب ترین رنگ ورق گالوانیزه

انتشار1401/2/26

دسته‌بندیمقالات ورق

نویسندههمراه فلز

اکسیداسیون فلزات یکی از پرچالش‌ترین بحث‌ها در دنیای صنعت است. در بین فلزات، فلز آهن یک کالای استراتژی به حساب می آید و اکسیداسیون یا زنگ زدن آن همواره مشکلاتی را بدنبال دارد. اختراع ورق از فولاد و آهن تحولی عظیم در صنعت بوجود آورد. زیرا در دنیای صنعتی امروز دامنه کاربرد بسیار زیادی دارد. درخواست بالای این محصول از سمت مصرف کننده و مشکل خوردگی فولاد سبب شد تا ورق گالوانیزه به عنوان یک پدیده نو ظهور بسیار مورد توجه قرار بگیرد. 

ورق گالوانیزه، به دلیل مقاومت خوب ورق در برابر خوردگی و سایر ویژگی های مناسب آن امروزه کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد. پوشش ورق فولادی با فلز روی سبب افزایش مقاومت ورق در برابر زنگ زدگی است، به این فرایند گالوانیزاسیون می گویند. 

در صورت تمایل به استعلام قیمت امروز ورق گالوانیزه و خرید روی لینک کلیک کنید یا با تلفن 79217-021 با کارشناسان خبره همراه فلز تماس بگیرد تا شما را راهنمایی کنند 

گالوانیزه کردن ورق به دو صورت انجام می‌گیرد: یکی به شکل گرم که در آن با غوطه‌ورسازی ورق در حوضچه‌ی روی مذاب حجم زیادی از فلز روی (zn)، سطح فلز را دربرمی‌گیرد و روش دوم که پوشش توسط محلول الکترولیت انجام شده و در آن میزان و قطر فلزی که ورق با آن پوشش داده می‌شود قابل کنترل است. در روش آبکاری یا پوشش بوسیله الکتریسیته، سطحی صاف‌تر و صیقلی‌تر به ما خواهد داد. 

✔️ مقاله پیشنهادی: گالوانیزاسیون چیست؟ 

در این مطلب به بحث درباره‌ی ورق رنگ شده گالوانیزه، انواع آن و توضیحاتی درمورد رنگ گالوانیزه و چگونگی اجرای آن خواهیم پرداخت. 

 

ورق گالوانیزه رنگی

 

چرا ورق گالوانیزه را رنگ می کنند؟ 

برای محافظت از ورق فولاد آن را با استفاده از فلز روی پوشش داده می دهند. این عمل می‌تواند سطح مقاومت ورق را در برابر خوردگی افزایش دهد اما آن را ضدزنگ نمی‌کند. رنگ کردن ورق گالوانیزه عمر مفید ورق را برابر اکسیژن و رطوبت بالا می‌برد. این افزایش مقاومت در کنار سایر ویژگی‌ها سبب شده تا ورق گالوانیزه رنگ شده کاربرد فراوانی داشته باشد. سقف ساختمان‌ها، اتاق کنترل، بدنه لوازم خانگی، کانکس و کانتینر،کانال تهویه و قابهای پنجره‌ها تنها تعدادی از کاربرد فراوان ورق گالوانیزه رنگی است. 

اگر بدنبال خرید ورق‌های رنگی با کیفیتِ بی‌نظیر و قیمت مناسب هستید، کافیست برای ثبت سفارش و استعلام قیمت ورق رنگی، روی متن لینک شده کلیک کنید. 

انواع رنگ‌آمیزی ورق گالوانیزه 

فرآیند رنگ‌آمیزی بر روی ورق گالوانیزه به سبب صاف و صیقلی بودن ورق کمی سخت بوده و در مراحل مختلف مشکلات خاص خود را دارد. اما بطور کلی رنگ آمیزی ورق گالوانیزه به دو روش دستی و ماشینی اجرا می‌شود. در روش دستی رنگ توسط اپراتور برروی سطح ورق زده شده و معمولا این نوع رنگ از نظر ظاهری صیقلی نمی‌باشد. برای رنگ آمیزی بروش ماشینی در کارخانه‌ها رنگ‌پاش در کوره بر روی ورق گالوانیزه، رنگ زده می‌شود و این نوع از رنگ‌آمیزی به سبب اینکه در کوره اجرا می‌شود نتیجه ای درخشان و براق را درپی خواهند داشت. 

مراحل اجرای رنگ ورق گالوانیزه 

برای فرآیند اجرای رنگ دستی بر روی ورق گالوانیزه در دو مرحله‌ی اصلی زیر سازی و اجرای رنگ و مراحل قبل و بعد آنها انجام می‌شود. 

زیر سازی 

  1. مرحله اول: تمیز کردن سطح ورق از گردوغبار و آلودگی ها؛ در این مرحله با مواد تمیز کننده مانند وایتکس کثیفی و چربی‌های احتمالی سطح ورق را تمیز می‌کنند.. بعد از شستشو ورق حتما باید کاملا خشک شود تا برای زیر سازی آماده شود. 
  2. مرحله دوم: در این قسمت شوره‌ای سفید رنگ که بر روی ورق گالوانیزه زده می‌شود را توسط سمباده به شکل دورانی ازبین می‌برند. بعد از سمباده‌کشی با یک دستمال و آب‌گرم دوباره سطح ورق را تمیز می‌کنند. 
  3. مرحله سوم: در این مرحله با یک مایع که خاصیت اسیدی کمی دارد مانند سرکه سطح ورق را زبر می‌کنند. اسید ضعیف با ایجاد خوردگی کم در سطح ورق آن را برای افزایش رنگ‌پذیری آماده می‌کند که اصطلاحا گویند رنگ برروی ورق بخوابد. این عمل به نحوی صورت می‌گیرد که اپراتور با استفاده تمام سطح ورق را آغشته می‌کند. اجرای این مرحله نیازمند زمان می‌باشد....... 
  4. مرحله چهارم: بعد از آماده سازی‌های ابتدایی برای زیرسازی رنگ باید پرایمر پایه لاتکس روی ورق زده شود.این کار توسط فرچه یا اسپری انجام می‌شود. علاوه بر این چنانچه ورق را برای استفاده در محیط‌های باز یا صنعتی بخواهیم باید برای مقاومت آن در مقابل خط و خش از یک لایه پرایمر اپوکسی نیز استفاده نمود. این مرحله کمی زمانبر بوده و چیزی حدود 6ساعت برای خشک شدن وقت می خواهد. در صورتی که پرایمر به‌طور کامل خشک نشود رنگ بر روی سطح اجرا نمی‌شود. 
  5. مرحله پنجم: سپس لایه اول از رنگ مخصوص گالوانیزه بر روی سطح پاشیده می‌شود. این کار نیز هم با فرچه و هم با اسپری قابل اجراست. پس از اجرای رنگ اول باید تا خشک شدن کامل رنگ برای زدن دست دوم رنگ صبر نمود، چیزی حدود به 4 ساعت. بعد از آن دومین لایه زده می‌شود. اگر از رنگ مخصوص گالوانیزه برای رنگ کردن ورق استفاده شود همین دو مرحله کافیست. 
  6. مرحله آخر: پوشش رنگ، نحوه رنگ آمیزی و بطور کلی بررسی کیفیت پس از خشک شدن رنگ توسط ناظران انجام می‌گیرد. چسبندگی لازم رنگ، مطابقت آن با کد استاندارد و ضخامت رنگ از جمله مواردی است که باید مورد تایید بازرس قرار بگیرد. هرکدام از این موارد با توجه به استاندار مخصوص به خود مورد بررسی قرار می‌گیرد. بطور مثال تست چسبندگی که مهم‌ترین آن در تایید کیفیت ورق رنگی گالوانیزه است باید با استاندارد DIN EN ISO2409 مطابقت داشته باشد. برای این مورد از تعیین کیفیت روشهای دیکری مانند Cross-cut نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. استاندارد ISO7724 برای مطابقت کد رنگی و ضخامت لایه را نیز با استاندار DIN EN ISO 2360 تست می‌کنند. 

رنگ گالواکوت 

در رنگ آمیزی ورق گالوانیزه رنگ شده یکی از مهم‌ترین مسائل چسبندگی رنگ است. برای اینکه رنگ روی سطح صاف و صیقلی ورق سر نخورد و اصطلاحا بخوابد احتیاج به زدن پرایمر پیدا می‌کنیم. رنگ گالواکوت چسبندگی بسیار خوبی داشته و شما را از زدن پرایمر در مراحل زیر سازی بی‌نیاز می‌کند. این رنگ قابلیت اشتعال نداشته و ترموپلاست است، به عنوان رنگ گالوانیزه شناخته شده اما بر روی انواع فلز قابل اجراست. 

اسپری زینک گالوانیزه 

این اسپری حاوی پودر روی ترکیبی با رنگ بوده و در دو طیف رنگی خاکستری و نقره ای است. سرعت خشک شده آن نسبت به رنگ با قلمو بسیار بیشتر است. چسبندگی بسیار خوبی داشته و بر روی انواع رنگ نیز اجرا می‌شود. 

 

انواع ورق گالوانیزه

 

انواع ورق های رنگی 

ورق‌‌های گالوانیزه رنگی باتوجه به نوع کاربرد آنها در انواع مختلف تولید می‌شود. ضخامت رنگ اجرایی بر روع ورق از 0/2 تا 0/7 متغییر است. ورق های گالوانیزه رنگی علاوه بر طرح در رنگ نیز متنوع نیز هستند. یکی از نکاتی که در انتخاب رنگ ورق مهم می‌باشد شرایط آب و هوایی است که ورق نصب می‌گردد. 

ورق رنگی گالوانیزه طرح شادولاین 

این نوع از ورق بصورت یک لانه زنبوری نصفه است و دارای کاربرد فراوان می‌باشد. کاربرد بیشتر این طرح از ورق رنگی نصب برروی ساندویج پنل‌ها است. مقرون به صرفه بوده و از این بابت بر سایر سقف‌ها نیز نصب می‌شود. 

ورق رنگی گالوانیزه طرح سفال پالرمو 

ورق رنگی گالوانیزه شیروانی یا کرکره‌ای 

این طرح از ورق رنگی گالوانیزه از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین نوع ورق‌های رنگی است. همان طور که از اسمش پیداست برای زیباسازی ساختمان‌ و ویلاها مناسب بوده و در کنار قیمت بیشتر از کیفیت خوبی برخوردار است. 

ورق رنگی گالوانیزه سینوسی 

ورق رنگی گالوانیزه طرح جنوا 

در ساختمان سازی و ساخت ویلاها استفاده می‌شود. در برابر شرایط جوی از مقاومت خوبی برخوردار است. 

  ✅ مقاله پیشنهادی: انواع فرمینگ ورق گالوانیزه  

 

ورق رنگی گالوانیزه

 

جمع بندی 

شما با توجه به میزان سطح، زمان، هزینه و سایر شرایط‌ مورد نظرتان میتوانید از ورق رنگ شده یا ورق خا م استفاده کرده و یا اینکه خودتان آن را رنگ بزنید. ما در همراه فلز آماده ارائه محصول مورد نیاز شما هستیم. شما با تماس با همکاران ما در بخش فروش می‌توانید محصول مورد نظرتان را تهیه نمایید. 

 

سوالات متداول 

چه رنگی به فلز گالوانیزه می چسبد؟ 

✔️ هنگامی که فلز گالوانیزه به طور کامل تمیز می شود، بیشتر رنگ های اکریلیک بدون هیچ مشکلی به آن می چسبند. برای بهترین نتیجه، توصیه می شود لایه زنگ سفیدی را که به مرور زمان روی فلز گالوانیزه فرسوده ایجاد می شود، بردارید. 

 

آیا قبل از رنگ آمیزی باید فلز گالوانیزه را آستر کاری کرد؟ 

✔️ قبل از رنگ آمیزی فلز گالوانیزه، آستر لازم است تا اطمینان حاصل شود که رنگ به فلز به درستی می چسبد و سریعتر خشک می شود. 

 

بهترین آستر برای فلز گالوانیزه چیست؟ 

✔️ برای بهبود مقاومت در برابر خوردگی و اطمینان از چسبیدن رنگ به فلز از یک آستر ضد زنگ استفاده کنید. بهترین آستر گالوانیزه باید با حفاظت از تماس فولاد با محیط خورنده و نیز حفاظت کاتدی در موقع تماس فولاد با محیط خورنده، از خوردگی فولاد جلوگیری کند.این پوشش می تواند از پوسیدگی ورق جلوگیری میشود و در پایان میتوان از رنگ های مخصوص گالوانیزه استفاده کرد . 

 

آیا می توانید مستقیماً فولاد گالوانیزه را رنگ کرد؟ 

✔️ جواب کوتاه، نه است. استفاده مستقیم از رنگ روی فولاد گالوانیزه باعث کنده شدن آن می شود. این به این دلیل است که لایه روی روی سطح فلز پس از فرآیند گالوانیزه سازگار نیست. 

 

چند نوع رنگ گالوانیزه وجود دارد؟ 

✔️ رنگ گالوانیزه یک رنگ محبوب مبتنی بر روی است که از سطوح فلزی در برابر زنگ زدگی و خوردگی محافظت می کند. هم می توان از رنگ گالوانیزه سرد و هم رنگ گالوانیزه گرم استفاده کرد، اما رنگ دوم برای افراد حرفه ای ترجیح داده می شود. 

 

نظر شما