آیا استیل زنگ می زند؟ بهترین روش برای پیشگیری از زنگ زدگی فولاد زنگ نزن

آیا استیل زنگ می زند؟ بهترین روش برای پیشگیری از زنگ زدگی فولاد زنگ نزن

انتشار1401/2/28

دسته‌بندیویکی متال

نویسندههمراه فلز

فولاد ضد زنگ (استنلس استیل)، در برابر خوردگی بسیار مقاوم است، اما در شرایط خاصی می تواند زنگ بزند و زنگ می زند، البته نه به سرعت و شدت فولادهای معمولی. 

وقتی فولادهای زنگ نزن به مدت طولانی در معرض مواد شیمیایی مضر، نمک، گریس، رطوبت یا حرارت قرار می گیرند، دچار خوردگی می شوند. 

حفاظت استیل (فولاد زنگ نزن) در برابر خوردگی، تا حد زیادی به مقدار کروم موجود در آن بستگی دارد. اگر مقدار کافی کروم در نزدیکی سطح فولاد ضد زنگ وجود نداشته باشد، وقتی لایه بالایی خراشیده می شود، نمی تواند یک لایه اکسید کروم جدید تشکیل داده و استیل دچار خوردگی میشود. 

در صورت تمایل به خرید ورق استیل در آلیاژهای گوناگون لینک آبی را بزنید تا قیمت لحظه ای ورق استنلس استیل را مشاهده کنید یا با همکاران فروش ما در شرکت همراه فلز با شماره تلفن 79217-021 تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 

استیل یا فولاد زنگ نزن چیست؟ 

برای درک اینکه چرا استیل در برابر زنگ زدگی مقاوم است و چگونه این مقاومت شکسته می شود، خوب است در ابتدا تفاوت این آلیاژ با فولادهای دیگر را بدانیم. 

استیل حاوی حداقل 10.5٪ کروم است، این کروم به سرعت با اکسیژن اطراف واکنش نشان می دهد و یک لایه نازک اکسیدکروم، روی سطح فولاد تشکیل می شود. بر خلاف اکسید آهن، که اغلب به شکل زنگ پوسته پوسته و خورنده است، اکسید کروم به فولاد می‌چسبد، بنابراین به عنوان یک لایه محافظ عمل می کند. 

اکسید کروم به عنوان یک محافظ غیرفعال عمل می کند و آهن موجود در آلیاژ را در برابر اکسیژن و رطوبت محیط محافظت می کند و مانع زنگ زدگی و خوردگی آن می شود. هزینه مراقبت و نگهداری از سازه های استیل بسیار پایین است و رنگ‌آمیزی آن را به یک ماده ایده‌آل برای بسیاری از سازه ها تبدیل می‌کند. 

آشنایی با ورق استنلس استیل 

انواع فولاد زنگ نزن 

استنلس استیل یا استیل را می توان به چهار دسته اصلی؛ فولاد زنگ نزن آستنیتی، فولاد زنگ نزن فریتی، فولاد زنگ نزن مارتنزیتی و فولاد زنگ نزن دوبلکس تقسیم کرد. 

فولاد زنگ نزن آستنیتی بیشترین استفاده را در صنعت دارد و بیش از 70 درصد کل تولید استیل را شامل می شود. این نوع از استیل با داشتن حداکثر 0.15٪ کربن و حداقل 16٪ کروم در برابر زنگ زدگی بسیار مقاوم است. 

فولاد زنگ نزن فریتی در مقایسه با گریدهای آستنیتی مقاومت کمتری در برابر خوردگی دارد اما عملکرد بهتری نسبت به فولاد زنگ نزن مارتنزیتی دارد. 

فولاد زنگ نزن دوبلکس مقاومت بالایی در برابر خوردگی موضعی به ویژه خوردگی حفره ای، خوردگی شکافی و ترک خوردگی ناشی از تنش دارند. 

در ادامه شما را با انواع خوردگی استیل آشنا می کنیم. 

در صورت تمایل به استعلام قیمت و خرید لوله استنلس استیل دکوراتیو لینک آبی را بزنید تا قیمت لحظه ای لوله استیل دکوراتیو را مشاهده کنید یا با همکاران فروش ما در شرکت همراه فلز با شماره تلفن 79217-021 تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 

زنگ زدن استیل

 

انواع خوردگی فولاد ضد زنگ 

استیل دارای شش نوع خوردگی متداول است:  

  • 1- خوردگی عمومی (خوردگی یکنواخت): از دست دادن یکنواخت فلز در کل سطح 

فولاد ضد زنگ با مقدار pH کمتر از 1 بیشتر در معرض خوردگی عمومی است، خوردگی عمومی ایمن ترین شکل خوردگی در نظر گرفته می شود زیرا قابل پیش بینی، کنترل و اغلب قابل پیشگیری است.  

  • 2_ خوردگی گالوانیکی (یا خوردگی دو فلزی) : فرآیند الکتروشیمیایی که در آن یک فلز در مقایسه با فلز دیگر در حضور الکترولیت ترجیحاً خورده می شود. 
  • 3- خوردگی بین دانه ای: خوردگی که در آن مرزهای کریستالیت بیشتر از سطوح داخلی خورده می شوند 

این نوع خوردگی پس از حرارت دادن فولاد زنگ نزن آستنیتی در حدود 842-1562 درجه فارنهایت رخ می دهد.  

  • 4- خوردگی حفره ای: خوردگی موضعی که منجر به ایجاد حفره یا سوراخ می شودف این خوردگی زمانی رخ می دهد که فولاد ضد زنگ در معرض محیط های حاوی کلرید قرار گیرد 
  • 5- خوردگی شکاف: خوردگی موضعی در شکاف بین دو سطح اتصال رخ می دهد. این خوردگی بین دو فلز یا بین فلز و غیر فلز ایجاد می شود. 

تشخیص خوردگی هایی مانند خوردگی حفره ای و شکافی، به دلیل مساحت سطح کم بسیار دشوار است، اما اثرات مخرب زیادی د ارد.  

  • 6- استرس ترک خوردگی: تشکیل و رشد ترک در محیط خورنده 

تنش های کششی در ترکیب با شرایط محیطی خورنده منجر به ترک خوردن می شود، ترک خوردگی ناشی از استرس نگران کننده است زیرا ممکن است ترک ها تا زمانی که سازه نشکند، شناسایی نشود. 

در صورت تمایل به استعلام قیمت لوله استنلس استیل صنایع غذایی لینک آبی را بزنید تا قیمت لحظه ای لوله استیل صنایع غذایی را مشاهده کنید یا با همکاران فروش ما در شرکت همراه فلز با شماره تلفن 79217-021 تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 

جلوگیری از زنگ زدگی استیل 

مراحل جلوگیری از خوردگی فولاد ضد زنگ باید در طول چرخه عمر فولاد ضد زنگ انجام شود. بهترین روش ها در مرحله طراحی و تولید و همچنین تعمیر و نگهداری، مدت عملکرد و ظاهر فلز را طولانی تر می کند. 

1. طراحی 

برنامه ریزی مناسب در مرحله طراحی کاربردهای فولاد ضد زنگ، نفوذ آب را به حداقل می رساند و احتمال آسیب سطحی را کاهش می دهد. در صورت امکان باید از سوراخ های زهکشی آب استفاده کرد و حفره ها و شکاف ها را محدود کرد. جریان هوا نقش بسیار مهمی دارد و و طراحی سازه باید به گونه ای باشد که گردش هوا به راحتی در سراسر سازه ایجاد شود. 

2. ساخت 

در مرحله ساخت، مهم است که از تماس فولاد ضد زنگ با آهن یا فولاد معمولی جلوگیری شود. اینکار مستلزم دقت و توجه فراوان به محیط اطراف از جمله میز کار، ابزار، واحدهای ذخیره سازی، رول های تراش فولادی و زنجیر دارد. هر ذرات گرد و غبار فولاد کربنی که در طول ساخت بر روی فولاد ضد زنگ ته نشین شود می تواند سطح آن را آلوده کند و پتانسیل تشکیل زنگ را افزایش دهد. علاوه بر این، ابزار تمیز کردن و سنگ زنی که با کربن یا فولاد کم آلیاژ استفاده شده اند باید جدا از فولادهای ضد زنگ نگهداری شوند. 

3. تعمیر و نگهداری 

نگهداری منظم نقش کلیدی در جلوگیری از زنگ زدگی فولاد ضد زنگ (استیل) و همچنین محدود کردن پیشرفت زنگ موجود دارد. حذف هرگونه زنگی که با استفاده از وسایل مکانیکی یا شیمیایی ایجاد شده است ضروری است. پس از آن می توان لکه های حاصل از خوردگی را با آب گرم و صابون پاک کرد. پس از تمیز کردن، یک پوشش مقاوم در برابر زنگ زدگی باید اعمال شود. 

 

محافظت از استنلس استیل

 

استفاده از فولاد ضد زنگ برای مبلمان شهری

مبلمان شهری در فضای باز، به منظور ایجاد فضاهای شهری کارآمد، ایمن و با هدف افزایش پویایی و تعامل اجتماعی طراحی می شوند. 

نیمکت‌ها، میزها، گلدان‌ها، قفسه‌های دوچرخه و بیلبردها نمونه‌هایی از وسایلی هستند که با هدف جلوگیری از بهم ریختگی نظم شهری و محافظت از عابران پیاده در برابر ترافیک سنگین، نظم را در خیابان‌های شهر برقرار می‌کنند. 

اثاثیه فضای باز به طور مکرر در معرض آسیب مکانیکی و جوی قرار می گیرند. بنابراین، فولاد ضد زنگ به دلیل مقاومت در برابر زنگ زدگی - که به عنوان یک لایه اکسید کروم ساخته شده است، یک ماده پایه بسیار مورد توجه برای مبلمان شهری است. این امر به طور قابل توجهی زنگ زدگی را در اکثر اثاثیه هنگام قرار گرفتن در معرض عناصر خشن کاهش می دهد.

تمیز کردن فولاد ضد زنگ برای نگهداری مداوم، آسان و مناسب محیط های بیرونی است. تمیز کردن سطح جزئی را می توان با آب و صابون یا محلول آمونیاک رقیق شده انجام داد و با یک پارچه نرم یا دمنده هوا خشک کرد. اگر زنگ زدگی رخ داده باشد، می توان از محلول های تجاری برای غیرفعال کردن سطح فولاد ضد زنگ استفاده کرد که اکسیداسیون سطح را حذف می کند.

برخلاف کاربردهای صنعتی، انتظار می رود که مبلمان شهری ظاهری جذاب داشته باشند و زیرساخت های اطراف را تکمیل کنند. هنگامی که دو عامل عملکرد و زیبایی شناسی را در نظر می گیرید، فولاد استنلس استیل به دلیل حضور بادوام و در عین حال تصفیه شده اش، یک ماده انتخابی قابل اعتماد است.

 

در صورت تمایل به خرید لوله استنلس استیل صنعتی لینک آبی را بزنید تا قیمت لحظه ای لوله استیل صنعتی را مشاهده کنید، یا با همکاران فروش ما در شرکت همراه فلز با شماره تلفن 79217-021 تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.
نظر شما