9 راه برای جلوگیری از زنگ زدن آهن، چگونه از زنگ زدن مقاطع آهنی جلوگیری کنیم؟

9 راه برای جلوگیری از زنگ زدن آهن، چگونه از زنگ زدن مقاطع آهنی جلوگیری کنیم؟

انتشار1401/2/29

دسته‌بندیویکی متال

نویسندههمراه فلز

اکسید آهن یا زنگ، می تواند استحکام فلزات شما را به خطر بیندازد، آنها را شکننده کرده و طول عمر آنها را کوتاه کند. هنگامی که صحبت از حفظ بهترین ظاهر فلزات و همچنین حفظ دوام می شود، در وهله اول از زنگ زدگی جلوگیری کنید. قرار گرفتن در شرایط بیرونی خطر زنگ زدگی را افزایش می دهد، به خصوص اگر آب و هوا بارانی یا مرطوب باشد. 

زنگ آهن چیست؟ 

زنگ آهن نوعی اکسید آهن است و زمانی اتفاق می افتد که آهن با اکسیژن موجود در هوا واکنش داده و باعث خوردگی آن می شود و باعث ایجاد تغییر رنگ نارنجی-قهوه ای روی فلز می شود. زنگ می تواند بر آهن و آلیاژهای آن از جمله فولاد تأثیر بگذارد. هر زمان که آهن، در مجاورت آب و اکسیژن باشد، زنگ زدگی رخ می دهد. 

کاتالیزور اصلی زنگ زدگی آب است. اگرچه ساختارهای آهن و فولاد بسیار محکم هستند، مولکول های آب قادر به نفوذ به شکاف های میکروسکوپی در فلز هستند، این فرآیند خوردگی را آغاز می کند. 

علاوه بر اکسیژن و رطوبت، وجود نمک در محیط فرایند خوردگی را سریعتر خواهد کرد، بنابراین انتظار میرود در آب شور دریا سرعت خوردگی بالاتر باشد. 

دی اکسید گوگرد و دی اکسید کربن نیز روند خورندگی را تسریع می کنند. 

زنگ زدگی باعث انبساط فلز می شود که می تواند فشار زیادی را بر ساختار به عنوان یک کل وارد کند. در همان زمان، فلز ضعیف شده و شکننده و پوسته پوسته می شود. 

زنگ به هوا و آب نفوذپذیر است، بنابراین فلز زیر لایه زنگ همچنان به خوردگی ادامه خواهد داد. 

آیا گالوانیزه زنگ می زند؟  

 

رنگ زدن آهن مانع از زنگ زدگی

 

9 راه برای جلوگیری از زنگ زدن آهن

بهترین راه های جلوگیری از زنگ زدگی عبارتند از: 

1. گالوانیزه کردن 

گالوانیزه کردن روشی برای جلوگیری از زنگ زدگی است. این امر از طریق گالوانیزه گرم یا آبکاری الکتریکی انجام می شود. جسم آهنی یا فولادی در لایه نازکی از روی پوشانده شده است. این امر مانع از رسیدن اکسیژن و آب به فلز زیر می شود، اما روی نیز به عنوان یک فلز قربانی عمل می کند. روی نسبت به آهن واکنش پذیرتر است، بنابراین بیشتر از جسم آهنی اکسید می شود. 

2. کورتن یا فولاد هوازدگی 

از فولاد هوازدگی استفاده کنید که به عنوان فولاد COR-TEN نیز شناخته می شود که حاوی 21 درصد عناصر آلیاژی مانند کروم، مس، نیکل و فسفر است. آلیاژها یک پتینه زنگ محافظ را تشکیل می دهند که با گذشت زمان میزان خوردگی را کاهش می دهد. فولاد COR-TEN نسبت به فولاد ضد زنگ ارزان تر است. 

3. فولاد ضد زنگ 

آلیاژهای مقاوم در برابر زنگ زدگی فولاد ضد زنگ یک آلیاژ است و حداقل 11 درصد کروم دارد. این اجازه می دهد تا یک لایه محافظ از اکسید کروم تشکیل شود که به عنوان محافظ در برابر زنگ زدگی عمل می کند. در صورت آسیب دیدن فیلم محافظ دوباره تشکیل می شود. مقاومت در برابر خوردگی را می توان با افزودن نیکل بیشتر افزایش داد. 

آیا استنلس استیل زنگ می زند؟

4. پیش طراحی مناسب 

طراحی باید اجازه دهد هوا آزادانه در اطراف فلز گردش کند. برنامه ریزی صحیح در مرحله طراحی می تواند نفوذ آب را به حداقل برساند و خطر زنگ زدگی را کاهش دهد. از شکاف ها و حفره ها باید اجتناب شود. اتصالات فلزی باید جوش داده شوند نه پیچ و مهره. در صورت لزوم، سوراخ های زهکشی آب باید در نظر گرفته شود. برای سازه های بزرگ، دسترسی کافی باید فعال شود تا امکان تعمیر و نگهداری منظم فراهم شود. 

5. آبی شدن 

آبی کردن قطعات فولادی را در محلولی از نیترات پتاسیم، آب و هیدروکسید سدیم غوطه ور می کند و یک تکنیک مفید است که محافظت محدودی را برای اقلام کوچک فولادی در برابر زنگ زدگی ارائه می دهد. دلیلی که به آن "آبی" می گویند به دلیل ظاهر آبی-مشکی پایان هنگام استفاده از این تکنیک است. اغلب در ساخت سلاح گرم برای ایجاد درجه ای از مقاومت در برابر خوردگی استفاده می شود. همچنین در ساعت های ظریف و سایر فلزات استفاده می شود. 

 

زنگ یا اکسید آهن

 

6. تعمیر و نگهداری منظم 

اگر تعمیر و نگهداری منظم انجام دهید به جلوگیری از تشکیل زنگ و جلوگیری از پیشرفت هرگونه زنگی که رخ داده است کمک می کند. از بین بردن هرگونه زنگی که ایجاد شده است بسیار مهم است. برای مناطق کوچک می توان از تیغ استفاده کرد. با استفاده از آب گرم و صابون، کثیفی سطح باید پاک شود. سپس، یک پوشش مقاوم در برابر زنگ زدگی باید روی سطح اعمال شود. 

 

7.روش FOZZ 

روش FOZZ ترکیبی متعادل از اسید فسفریک و سایر مواد شیمیایی، عوامل مرطوب کننده و گسترش دهنده است که زنگ زدگی را حل کرده و از زنگ زدن بیشتر جلوگیری می کند. سطوحی که به درستی درمان شده اند پس از خشک شدن آماده رنگ آمیزی هستند. FOZZ یک رنگ نیست، بلکه یک پرایمر است که فلز را طوری تنظیم می کند که رنگ بچسبد. 

8. پوشش پودری 

پوشش پودری زمانی است که یک پودر خشک به طور یکنواخت روی یک سطح تمیز اعمال می شود. سپس جسم گرم می شود و پودر را به یک فیلم نازک تبدیل می کند. پودرهای اکریلیک، پلی استر، نایلون، وینیل، اپوکسی و اورتان موجود است. پودرها با استفاده از فرآیند اسپری الکترواستاتیک اعمال می شوند. جسم رسانای الکتریکی با یک پودر باردار و غیر رسانا پاشیده می شود. 

9. پوشش ارگانیک 

یک راه مقرون به صرفه برای محافظت در برابر زنگ زدگی، استفاده از یک پوشش آلی است که مانعی در برابر عناصر خورنده ایجاد می کند. پوشش های مبتنی بر روغن برای جلوگیری از نفوذ آب و اکسیژن ایده آل هستند. 

 

رنگ کردن مانع از زنگ زدن آهن می شود

 آیا به مقاطع فولادی نیاز دارید؟ به دنبال حرفه ای های باشید. ما فهرست گسترده‌ای از محصولات فولادی را برای هر پروژه‌ای که باید انجام دهید در اختیار شما قرار می‌دهیم. ما مفتخریم که برای نزدیک به یک دهه به مشتریان خود خدمت کرده ایم و آماده هستیم تا در رفع نیازهای فولادی به آنها مشاوره بدهیم . سوالی دارید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر، با شماره تلفن امروز با ما تماس بگیرید یا از سایت همراه فلز دیدن کنید.

نظر شما