شکل گیری یک رکورد جهانی: طولانی‌ترین خط لوله فولادی

شکل گیری یک رکورد جهانی: طولانی‌ترین خط لوله فولادی

انتشار1402/7/26

دسته‌بندی

نویسندههمراه فلز

طولانی ترین خط لوله فولادی جهان، خط لوله نفت سیبری شرقی- اقیانوس آرام است که توسط شرکت ترانس نفت روسیه اداره می شود. این منبع 4875 کیلومتر امتداد دارد.

با این حال، اگر خطوط لوله گاز را در نظر بگیریم، خط لوله گاز غرب به شرق در چین با طول بیش از 8700 کیلومتر، طولانی ترین خط لوله گاز در جهان در نظر گرفته می شود.

در خاورمیانه، طولانی ترین خط لوله انتقال سوخت فسیلی، خط لوله گور جاسک است که طول آن تقریباً 1000 کیلومتر است.

ایران دارای طولانی ترین شبکه خطوط لوله نفت و گاز در خاورمیانه است.

 قیمت انواع لوله

طولانی‌ترین خط لوله فولادی جهان خط لوله دیاپور- آراب است که از دیاپور در هند تا منطقه آراب در عربستان سعودی امتداد دارد. این خط لوله جهانی برای انتقال نفت خام از منطقه دیاپور در هند به سمت شهر آراب در عربستان سعودی به کار می‌رود. طول این خط لوله تقریباً 2,500 کیلومتر (حدود 1,550 مایل) است. این خط لوله بزرگ برای

انتقال نفت از مناطق تولید به بازارهای مصرفی استفاده می‌شود و یکی از مهم‌ترین مسیرهای انتقال نفت در جهان محسوب می‌شود.

 

خط لوله نفت سیبری شرقی- اقیانوس

طولانی‌ترین خط لوله فولادی جهان خط لوله گاز اسیا – اروپا (یا همان ترکمنستان – چین) معروف به تراکساست. این خط لوله که جریان گاز از ترکمنستان به چین را ایجاد می‌کند، طولانی‌ترین خط لوله فولادی جهان است. این خط لوله از مناطق ترکمنستان، ازجبیه به داخل چین، به ویژه منطقه خوتانگ، که در شمال چین واقع شده، کشیده می‌شود.

 

خط لوله نفت سیبری شرقی- اقیانوس یکی از مهمترین خطوط لوله نفتی در روسیه است که نفت خام از مناطق سیبری شرقی به سواحل دریای اقیانوس منتقل می‌کند. این خط لوله بخشی از سیستم ترابری نفتی روسیه است و نقش مهمی در صادرات نفت کشور ایفا می‌کند.

✅ قیمت انواع لوله درزدار و بدون درز

 

ویژگی‌های مهم خط لوله نفت سیبری شرقی- اقیانوس:

 

1. طول: این خط لوله بسیار طولانی است و در حدود 2,700 کیلومتر طول دارد.

2. مبدأ و مقصد: خط لوله نفت سیبری شرقی- اقیانوس معمولاً نفت را از منطقه سیبری شرقی روسیه (به ویژه استان‌های یاکوتیا و اموری) جمع‌آوری می‌کند و آن را به نزدیکی بندر نوریلسک در ساحل شمالی دریای اقیانوس منتقل می‌کند.

3. ظرفیت: این خط لوله دارای ظرفیت بالایی برای انتقال نفت خام است و معمولاً میلیون‌ها بشکه نفت را به مقصد اقیانوس منتقل می‌کند.

4. اهمیت استراتژیکی: خط لوله نفت سیبری شرقی- اقیانوس اهمیت استراتژیکی دارد چرا که این خط لوله از راه‌های اصلی برای صادرات نفت روسیه به بازارهای جهانی استفاده می‌شود و به تنظیم نفت جهت صادرات به ژاپن و کره جنوبی کمک می‌کند.

5. بهره‌برداری: این خط لوله تحت مدیریت شرکت نفت سیبری شرقی و شرکت نفتی روسیه به نام ترانس ‌نفت بهره‌برداری می‌شود.

 

مهمترین مقصدهای صادراتی از طریق این خط لوله شامل کشورهای آسیایی مثل ژاپن، کره جنوبی و چین می‌شوند. این خط لوله نقش مهمی در تأمین نیازهای انرژی این کشورها دارد و همچنین در تعادل تأمین نفت جهانی نیز نقش اساسی دارد.

 

خط لوله نفت سیبری شرقی - اقیانوس آرام یک خط لوله انتقال نفت خام به طول 4,875 کیلومتر است که در روسیه واقع شده است. این خط لوله توسط شرکت ترنسنفت روسیه راهبری می‌شود. بخش نخست این خط لوله به طول 2,757 کیلومتر قادر به عرضه سالانه 30 میلیون تن (معادل 220 میلیون و 500 هزار بشکه) نفت روسیه است.

 

✅ مقاله پیشنهادی: لوله چیست؟ آشنایی با انواع لوله و کاربردهای آنها

 

 

خط لوله گاز غرب به شرق در چین

خط لوله گاز غرب به شرق چین یک پروژه مهم ترابری گاز در چین است که به عنوان خط لوله انتقال گاز طبیعی از منطقه‌های غربی چین به مناطق شرقی و جنوبی این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پروژه جهت تأمین نیازهای انرژی مناطق پرجمعیت چین در شرق و جنوب چین توسعه یافته است.

 

به موارد زیر توجه داشته باشید:

1. مسیر و طول: این خط لوله گاز به نام رسمی "پایین‌دریا غرب به شرق"  و یا به اختصار WEP نامیده می‌شود. این پروژه شامل چندین مرحله است. در حال حاضر، دو مرحله از این پروژه به بهره‌برداری رسیده‌اند. اولین مرحله از شهر ورمو در استان شان‌شی به شهر شانگهای و دیگری از شهر هوحوته به شهر شنزن به مناطق جنوبی چین ایستگاه‌هایی دارد.

 

2. ظرفیت: این خط لوله گاز برای انتقال مقادیر عظیمی از گاز طبیعی طراحی شده است و توانایی تأمین نیازهای انرژی مناطق پرجمعیت چین را داراست.

 

3. مالکیت و بهره‌برداری: خط لوله گاز غرب به شرق چین توسط شرکت ملی گاز چین (China National Petroleum Corporation یا CNPC) بهره‌برداری می‌شود.

 

4. اهمیت استراتژیکی: این پروژه از نظر استراتژیکی بسیار مهم است زیرا تأمین انرژی به مناطق شرقی و جنوبی چین، ایجاد تعادل در توزیع انرژی و کاهش وابستگی به منابع نفتی و ذخایر نفت خارجی چین را تسهیل می‌کند.

 

پروژه خط لوله گاز غرب به شرق چین به توسعه صنعت گاز طبیعی در چین و بهبود تأمین انرژی در این کشور کمک می‌کند و در تنظیم تأمین گاز به مناطق مختلف چین نقش اساسی دارد.

خط لوله گاز از غرب به شرق چین یکی از بزرگترین پروژه‌های انرژی در چین بوده است که کار ساخت آن در سال 2004 آغاز شد. این خط لوله برای انتقال گاز طبیعی از منابع غنی در غرب به شهرهای توسعه یافته و پر مصرف در شرق چین طراحی شده است.

 

با توجه به موفقیت این پروژه، خط لوله گاز دوم از غرب به شرق چین نیز آغاز شده است. همچنین ساخت خط لوله گاز سوم از غرب به شرق در حال اجرا است.

 

چین همچنین از خطوط لوله گاز خارجی استفاده می‌کند، از جمله خط لوله گاز از قزاقستان به چین با طول 2,228 کیلومتر و خط لوله گاز از آسیای مرکزی به چین با طول 1,833 کیلومتر. این خطوط لوله به چین اجازه می‌دهند تا گاز طبیعی را از منابع خارجی وارد کند.

روسیه نیز در حال پایان دادن به مسیر (قدرت سیبری 2)، یک خط لوله گاز جدید به چین است.

خط لوله گاز از خاورمیانه به شانگهای، چین، با طول 8,704 کیلومتر یکی از بزرگترین خطوط لوله گاز در جهان است.

با توجه به این که چین گاز طبیعی را از آسیای مرکزی از طریق خط لوله گاز آسیای مرکزی - چین وارد می‌کند، ارزش واردات گاز طبیعی چین از آسیای مرکزی در سه ماه 10 میلیارد دلار است.

 

✅ جهت اطلاع از آخرین قیمت لوله صنعتی تهران روی لینک بزنید یا با کارشناسان فروش همراه فلز در رتباط باشید.


نویسنده تیم همراه فلز

نظر شما