10 مزیت مهم فولاد گالوانیزه

10 مزیت مهم فولاد گالوانیزه
انتشار1401/09/05
دسته بندی

ویکی متال

نویسندهعباسی

فلزات، به ویژه آنهایی که آهن بالایی دارند، مستعد خوردگی هستند. این پدیده ای است که در آن سطح یا کل فلز اکسید می شود و به طور موثر به آن آسیب می رساند. خوردگی یک اتفاق عادی است و اغلب نتیجه قرار گرفتن طولانی مدت در شرایط بیرونی مانند اکسیژن است. برای محافظت از همین فلزات، سازندگان به سمت مزایای گالوانیزه روی می آورند که به گزینه ای مقرون به صرفه، کم هزینه، صرفه جویی در زمان و سازگار با محیط زیست برای پوشش فلزات با یکدیگر تبدیل شده است. 

✅✅✅ در صورت تمایل به استعلام موجودی و قیمت ورق گالوانیزه روی لینک بزنید یا با کارشناسان شرکت همراه فلز تماس بگیرید. 79217-021 

گالوانیزه چیست؟ 

گالوانیزه نوعی روش پوشش فلز است که در درجه اول بر روی اعمال یک لایه روی بر روی فلزات مختلف متکی است. هدف از این کار ایجاد یک لایه بادوام و مقاوم در برابر خوردگی بر روی مواد است. روش‌های مختلف گالوانیزه کردن می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما رایج‌ترین روش گالوانیزه گرم یا دسته‌ای است که شامل فرو بردن قطعات فلزی در حمام روی مذاب است. 

قبل از گالوانیزه کردن، قطعه یا نمونه فلزی باید تحت آماده سازی سطح مناسب قرار گیرد. این به معنای تمیز کردن زیرلایه و اطمینان از عاری بودن آن از ذرات، گرد و غبار و آلودگی است که ممکن است به طور بالقوه بر چسبندگی پوشش تأثیر بگذارد. 

سازندگان معمولاً از یک پاک کننده موم مبتنی بر حلال ملایم استفاده می کنند که از طریق یک حوله اعمال می شود و قبل از اعمال یک پوشش روی یکنواخت کاملاً خشک می شود. نتیجه یک فلز بادوام و مقاوم در برابر خوردگی است که نه تنها از فلز محافظت می‌کند، بلکه عمر مفید آن را نیز بهبود می‌بخشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید. 

مقاله پیشنهادی: گالوانیزاسیون چیست؟ 

 

10 مزیت فولاد گالوانیزه 

کردن فولاد سازه مزایای زیادی دارد. امروز قصد داریم ده مورد از مزایای برتری را که هر کسی هنگام تغییر به استفاده از این نوع مواد نسبت به سایر گزینه های موجود در بازار متوجه آنها می شود، به اشتراک بگذاریم. 

 

1- منافع اقتصادی 

گالوانیزه در مقایسه با سایر پوشش ها هزینه کلی کمتری دارد. اگر به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌های پروژه‌های ساختمانی هستید، باید سراغ فولاد گالوانیزه بروید چون می تواند به صرفه جویی در ثروت در هنگام استفاده از مقاطع فولادی در مقادیر زیاد کمک کند و تضمین می کند که در مسیر بهبود بودجه خود برای هر پروژه ای که روی آن کار می کنید، قرار دارید. 

 

2- پوشش بادوام 

همانطور که گفته شد، فلزات گالوانیزه بسیار بادوام تر از فولاد یا آهن هستند. گالوانیزه یک لایه قوی ایجاد می کند که نه تنها از زنگ زدگی جلوگیری می کند بلکه طول عمر فلز را نیز به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. اگر مشخص شود که فولاد تا 50 دهه دوام می آورد، گالوانیزه کردن می تواند این طول عمر را 50 تا 80 سال دیگر افزایش دهد. 

عمر و عملکرد پوشش قابل اعتماد و قابل پیش بینی است. متوجه خواهید شد که یکی از مهمترین مزایای فولاد گالوانیزه این است که بسیار بادوام تر از فولاد معمولی است. پوشش به محافظت از مواد کمک می کند و احتمال خوردگی را کاهش می دهد. این بدان معناست که در آینده کمتر نیاز به جایگزینی مواد خواهید داشت که برای اکثر انواع پروژه های ساختمانی ضروری است. 

مواد گالوانیزه همچنین مقاومت در برابر ضربه بهتری دارند، به ویژه هنگامی که در معرض شرایط محیطی خاص قرار می گیرند. این امر فلزات گالوانیزه را به گزینه ای عالی برای پروژه های ساختمانی تبدیل می کند - شرکت های ساختمانی از استفاده از مواد با کیفیت بالا برای اطمینان از نتایج موفقیت آمیز ساختمان و در عین حال به حداقل رساندن دوباره کاری سود می برند. 

طول عمر پوشش های گالوانیزه در اکثر اعضای سازه معمولاً بیش از 50 سال در بیشتر محیط های روستایی و 20 تا 25 سال یا بیشتر با قرار گرفتن در معرض شدید شهری و ساحلی است. این بدان معناست که کاربردهایی که می توان برای آن استفاده کرد بسیار زیاد است، به همین دلیل است که در سال های اخیر به یک انتخاب مواد محبوب تبدیل شده است. 

بالا بودن طول عمر فولاد گالوانیزه

 

2- هزینه پایین تعمیر و نگهداری 

فولاد ممکن است مستلزم فعالیت های وقت گیر برای نگهداری باشد. در بسیاری از موارد، به دلیل محتوای بالای آهن موجود در این نوع فلز، مقاومت در برابر خوردگی نیز تضمین نمی شود. به همین دلیل است که هر صنعتی که از فولاد یا آهن در عملیات خود استفاده می کند، باید به طور مداوم روش های تعمیر و نگهداری را انجام دهد، مانند رنگ آمیزی یا اعمال یک پوشش خشک برای محافظت از مواد. 

با این حال، بر خلاف این نوع پوشش‌ها، گالوانیزه نگهداری را بسیار کاهش می‌دهد، زیرا برای اطمینان از کیفیت پوشش‌های گالوانیزه به مقدار بسیار کمی نیاز است. در حالی که با پوشش پودری که باید بعد از مدتی خراشیده شود و بیش از حد پوشش داده شود، گالوانیزه گزینه نگهداری بسیار پایین تری است. توجه به این موضوع برای بسیاری از صنایع مهم است، زیرا آنها زمان و انرژی بیشتری برای تمرکز بر جنبه های اصلی تجارت خود دارند. 

فولاد گالوانیزه به مراتب بیشتر از مواد دیگر دوام می آورد و نیاز به نگهداری کمتری دارد. این باعث صرفه جویی در زمان و منابع شما در درازمدت می شود که می تواند در جاهای دیگر برای نگهداری پروژه ها و مواد شما بهتر استفاده شود. 

 

3- زمان نصب سریعتر 

هیچ زمانی در محل برای آماده سازی سطح، رنگ آمیزی و بازرسی از دست نمی رود. هنگامی که مونتاژ سازه کامل شد، بلافاصله برای استفاده یا برای مرحله بعدی ساخت و ساز آماده می شود. با فشارهایی که امروزه بسیاری از شرکت های ساختمانی تحت فشار قرار می گیرند، این مهم بیش از هر زمان دیگری است. شما مطمئن خواهید شد که پروژه شما در مسیر خود باقی می ماند و بالاترین رضایت مشتری را به مشتری خود ارائه می دهید. 

 

4- مقرون به صرفه بودن 

تعمیر و نگهداری کمتر مورد نیاز به طور موثر به کاهش هزینه ها منجر می شود. کسانی که از محصولات فلزی گالوانیزه برای عملیات خود استفاده می کنند، این مزیت را دارند که هزینه کمتری برای خرید مواد پوشش می دهند. آنها همچنین برای اطمینان از کیفیت خوب محصولات گالوانیزه خود نیازی به سرمایه گذاری در سایر تکنیک های ثانویه یا پس از پردازش ندارند. 

در مقایسه با سایر انواع پوشش، گالوانیزه روش ترجیحی بوده است، زیرا فرآیند نسبتاً ساده است، مواد اولیه به راحتی در دسترس و مقرون به صرفه هستند. 

در حالی که آلومینیوم ممکن است انتخاب ارزان تری برای مواد مقاوم در برابر خوردگی باشد، ممکن است دارای اشکالاتی در خواص مقاومتی باشد. در همین حال، فولاد ضد زنگ می تواند برای کاربردهای کوچک گران و غیر عملی باشد - این امر باعث می شود فولاد گالوانیزه مقرون به صرفه ترین راه حل باشد. 

 

5- سخت ترین پوشش 

یک پوشش گالوانیزه دارای ساختار متالورژیکی منحصر به فردی است که مقاومت فوق العاده ای در برابر آسیب های مکانیکی در حمل و نقل، نصب و سرویس می دهد. در مقایسه با سایر گزینه های پوشش و مواد، برای طیف وسیعی از پروژه های ساختمانی بسیار سخت تر است. در واقع، این یکی از سخت ترین پوشش های موجود در بازار امروز است که به شما امکان می دهد در شرایط و موقعیت های آب و هوایی سخت از آن استفاده کنید. 

پوشش گالوانیزه به طور کامل از فلز محافظت می کند.

6- حفاظت کامل و همه جانبه 

در گالوانیزه کردن، تمام بخش‌های فولاد یا فلز به طور کامل در حمام روی مذاب غوطه‌ور می‌شوند و محافظت کامل و همه جانبه از سطح را ارائه می‌دهند، حتی فرورفتگی ها، گوشه های تیز، و مناطق غیر قابل دسترس. به شرطی که آماده سازی سطح به درستی انجام شده باشد، حتی قسمت های غیر قابل دسترس از فلز پوشش داده می شود. 

در گالوانیزه کردن، روی همچنین به عنوان "آند قربانی" برای فلز عمل می کند. حتی اگر روکش خراشیده شده باشد، تاثیری بر ظاهر و عملکرد فولاد پوشش داده شده نخواهد داشت. این به این دلیل است که روی باقی مانده همچنان می تواند محافظت کافی برای کل سطح فولادی ایجاد کند. 

هیچ پوششی که پس از اتمام بر روی یک سازه یا ساخت اعمال می شود نمی تواند همان محافظت را ایجاد کند. این بدان معنی است که پس از نصب فولاد گالوانیزه، نیازی به تلف کردن زمان برای افزودن حفاظت بیشتر به پروژه ندارید. 

 

7- سازگار با محیط زیست 

فولاد در لخت ترین شکل آن در حال حاضر سازگار با محیط زیست است - می توان آن را به طور نامحدود بدون از دست دادن ویژگی های اصلی خود تغییر کاربری داد. علاوه بر این، تولید فولاد تا به امروز به منابع کمتر و پایدارتر تبدیل شده است، تولید زباله کمتر و به طور کلی بهبود بهره وری. 

گالوانیزه روی همچنین به روشی مطمئن تر و سازگار با محیط زیست برای محافظت از فلزاتی مانند فولاد تبدیل شده است. از آنجایی که می‌تواند تمام سطوح فلز را پوشش دهد، زباله‌های کمی تولید می‌شود که به میزان قابل توجهی مقدار ضایعات فلزی را که به محل دفن زباله می‌رود کاهش می‌دهد. 

گالوانیزه کردن همچنین هیچ گونه VOC (ترکیبات آلی فرار) تولید نمی کند که به افزایش حضور گازهای گلخانه ای معروف است، ردپای کربن بالایی بر جای می گذارد و حتی بر سلامت انسان نیز تأثیر می گذارد. این باعث می شود که فرآیند پایدار و مطابق با شیوه های تولید تجدیدپذیر و نوآورانه امروزی باشد. 

 

8- بهداشتی 

فولاد گالوانیزه دارای سطحی برای تمیز کردن آسان است. اگر روی پروژه ای کار می کنید که باید مرتباً تمیز شود، متوجه خواهید شد که تمیز کردن و نگهداری این مواد آسان است. به خصوص در زمان های چالش برانگیز که همه ما در آن قرار داریم، این مهمتر از همیشه است. انتخاب مواد بهداشتی تضمین می کند که وقتی مواد به طور منظم تمیز می شوند، همه سالم و ایمن باقی می مانند. 

آیا ورق گالوانیزه زنگ می زند؟ برای آشنایی بیشتر مقاله آن ر ا در سایت همراه فلز مطالعه کیند.

9- سهولت بازرسی 

در نهایت، پوشش های گالوانیزه را می توان به راحتی و بدون نیاز به ماشین آلات پیچیده بررسی کرد. سازندگان فلزات یا سازندگانی که به دنبال استفاده از فلزات گالوانیزه برای مونتاژ هستند، می توانند از قبل به بازرسی های بصری وابسته باشند. برای تضمین کیفیت بیشتر، می‌توان تعدادی از روش‌های آزمایش غیرمخرب را برای اطمینان از مطابقت مواد با استانداردهای گالوانیزه پیاده‌سازی کرد. 

پوشش های گالوانیزه به راحتی توسط چشم ارزیابی می شوند و می توان از روش های ساده تست ضخامت غیر مخرب استفاده کرد. شما به راحتی می توانید ببینید که آیا فولاد هنوز در شرایط خوبی است یا در آینده نزدیک نیاز به تعویض دارد. این بررسی‌ها فقط چند دقیقه طول می‌کشد، برخلاف نیاز به از بین بردن هر نوع ساختاری برای فهمیدن اینکه در مورد مواد شما چه می‌گذرد. 

 

10- گالوانیزه کردن یک فرایند سریع 

فرآیند گالوانیزه کردن بستگی به شرایط آب و هوایی ندارد. این را می توان در عرض چند دقیقه تکمیل کرد و در هر زمان از سال یک پوشش محافظ کامل ارائه می دهد. این امر به ویژه برای هر کسی که در منطقه ای با شرایط آب و هوایی همیشه در حال تغییر زندگی می کند بسیار مهم است. شما قادر خواهید بود فولاد را در هر نقطه ای که لازم است گالوانیزه کنید و پروژه های خود را بدون توجه به چالش های دیگری که با آن روبرو هستید در مسیر خود حفظ کنید. 

 ✅برای آشنایی از رنگ مخصوص ورق گالوانیزه؛ بهترین و مناسب ترین رنگ ورق گالوانیزه مقاله آن را مطالعه کنید. 

سخن پایانی 

بسیاری از صنایع و حتی مصرف کنندگان عادی از مزایای فراوان فولاد گالوانیزه بهره برده اند. اگرچه این فرآیند ساده به نظر می رسد - محصولات فولادی در محلول روی مذاب داغ غوطه ور می شوند - نتیجه یک پوشش بادوام، مقرون به صرفه، پایدار و با استحکام بالا است که بی نظیر باقی می ماند. در مقایسه با سایر انواع پوشش‌های سطحی، گالوانیزه به بهبود آنها از نظر استحکام ادامه می‌دهد و مزایای عملی را برای محصولات فولادی محکم‌تر و بادوام‌تر می‌افزاید. 

 

 

به اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بعدی
قبلی

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به "فروشگاه اینترنتی همراه فلز" است.

استعلام قیمت

company logo