تفاوت ورق سرد و ورق گرم

تفاوت ورق سرد و ورق گرم

انتشار1401/2/25

دسته‌بندیمقالات ورق

نویسندههمراه فلز

ورق های فولادی در اشکال، مشخصات و پوشش های مختلف، به دو روش نورد سرد و نورد گرم، تولید می شوند، ورق‌هایی که با روش نورد سرد تولید می‌شوند با نام تجاری ورق سرد و ورق‌هایی که با روش نورد گرم ساخته شده‌اند با نام تجاری ورق گرم به بازار عرضه می‌شوند. 

به طور کلی، نورد فرآیندی است که برای بهبود شکل، یکنواختی و خواص مکانیکی مواد فولادی استفاده می شود. نورد فلزات با تغییر شمش‌ های موجود و تبدیل آن به محصول نهایی که ورق و میلگرد است، انجام می شود و بعد از تغییر نهایی شکل، توسط دستگاه‌های قیچی و اره برش خورده و به محصول مورد نظر ما تبدیل و وارد بازار می‌شوند. ورق های فولادی نورد سرد و گرم دارای خواص متمایزی هستند که آنها را برای کاربردهای مختلف مناسب می کند. 

هریک از ورق‌های تولید شده با نورد سرد و گرم، برای مصارف خاص کاربرد دارند. تفاوت‌های موجود بین ورق سرد و گرم موضوعی است که خریداران باید قبل از خرید و استفاده از مواد فولادی در یک پروژه از آن اطلاع داشته باشند. همچنین باید بدانند از آنها چگونه استفاده کنند و مزایا و معایب آنها را بشناسند. شما با خواندن این مقاله می توانید محصول مورد نظر خود را برای پروژه موردنظر انتخاب کنید. تیم همراه فلز برای آشنایی شما با این دو ورق ابتدا توضیح مختصری راجع به آنها بیان کرده و در پایان این دو ورق را باهم مقایسه می‌کنیم. 

شناخت تفاوت بین ورقهای فولادی نورد سرد و گرم، هنگام انتخاب آنها برای پروژه ضروری است. داشتن این دانش به شما کمک می کند در هزینه ها و زمان صرفه جویی کنید و از بروز خطا جلوگیری کنید. این مقاله از همراه فلز تفاوت بین ورق فولادی نورد گرم و نورد سرد، از جمله مزایا، محدودیت ها و کاربردهای آنها را توضیح می دهد. 

✅برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع ورق فولادی، یا درخواست قیم ت برای یک پروژه سفارشی، لطفا با ما تماس بگیرید. 29217-021 

ورق گرم

تفاوت های اصلی فولاد نورد سرد و فولاد نورد گرم 

پس از بررسی فرآیند شکل‌دهی و خواص مختلف آن‌ها، احتمالاً تصوری از تفاوت فولاد نورد گرم و نورد سرد دارید. تفاوت در خواص مکانیکی آنها در جدول زیر خلاصه شده است: ویژگیها ورق نورد گرم ورق نورد سرد استحکام کششی 67,000 psi 85,000 psi قدرت تسلیم 45,000 psi 75,000 psi کشیدگی در 2 اینچ 36 28 کاهش مساحت 58 55 سختی برینل 137 167   

جزئیات زیر به ما در مقایسه بهتر فولاد نورد سرد و فولاد نورد گرم کمک می کند: 

1. ظاهر و کیفیت سطح 

لبه ها و سطوح فولاد نورد گرم معمولا ناهموار هستند، زیرا خنک شدن ناشی از دماهای شدید، بقایایی را روی سطح فولادی باقی می گذارد و باعث می شود که پوسته پوسته به نظر برسد. بنابراین، چنین سطوحی ممکن است نیاز به کربن زدایی یا سایر عملیات سطحی داشته باشند تا فولاد برای عملیات بعدی آماده شود. 

ولی فولاد نورد سرد دارای سطحی صاف و براق است زیرا شامل استفاده از دمای بسیار بالا نمی شود. بنابراین، فولاد نورد سرد برای استفاده در عملیات تولید بدون هیچ گونه عملیات سطحی ایده آل است. 

2. نقطه تبلور مجدد 

هنگام مقایسه فولاد نورد گرم و نورد سرد، یکی از مهمترین نکاتی که باید در نظر گرفته شود، نقطه تبلور مجدد است. نورد سرد زمانی اتفاق می افتد که مواد فلزی قادر به تشکیل "دانه های جدید" باشد. نورد و خم شدن فلز اغلب دانه های قدیمی را از بین می برد. کار سرد روی فولاد ممکن است استحکام آن را کاهش دهد، بنابراین سازندگان مرحله نهایی آنیلینگ را اضافه می کنند. این فرآیند شامل حرارت دادن فولاد تا 1333 تا 1400 درجه فارنهایت (درست بالاتر از نقطه تبلور مجدد فولاد) است. 

خنک شدن فولاد بسیار کند اتفاق می افتد بدون اینکه خیلی سریع به دمای اتاق برسد. به این ترتیب، فلز می تواند یک ریزساختار یکنواخت برای تنظیم مجدد دانه های خود ایجاد کند. در مقابل، پردازش فولاد نورد گرم در دمای بالای 1700 درجه فارنهایت انجام می شود که بالاتر از نقطه تبلور مجدد فولاد است. این شرایط برای شکل دهی و شکل دهی آسان فلز ضروری است. 

3. استحکام و سختی فولاد 

فرآیند تشکیل فولاد نورد سرد یک ریزساختار یکنواخت می دهد، این فرآیند به ایجاد فلز با استحکام و سختی بالاتر کمک می کند. البته این فولاد خیلی سخت نیست، با این حال، آن را به راحتی چکش خوار می کند. 

ولی فرآیند نورد گرم شامل گرمای شدید و خنک‌سازی سریع است که از بازیابی دانه‌های تنش جلوگیری می‌کند. بنابراین، فلز به دست آمده استحکام و سختی زیادی نسبت به فولاد نورد سرد دارد. 

4. استرس های درونی 

استحکام و سختی فولاد به طور قابل توجهی تنش های داخلی را به مواد وارد می کند، بنابراین فولاد نورد سرد با استحکام و سختی بیشتر تنش های داخلی بیشتری نسبت به فولاد نورد گرم دارد. کاهش چنین تنش‌هایی قبل از پردازش مواد برای جلوگیری از تاب برداشتن محصول نهایی بسیار مهم است. 

5. تحریف 

فولاد نورد گرم دارای پیچیدگی جزئی است، زیرا فرآیند خنک سازی شکل ها باعث ذوزنقه ای شدن شکل ورق می شود. فولاد نورد سرد دارای زوایای کاملا مربعی با گوشه ها و لبه های کاملاً مشخص است. لوله های تشکیل شده طی فرایند نورد سرد نیز یکنواختی متحدالمرکز عالی و صافی بهتری دارند. 

 

فولاد نورد گرم در مقابل نورد سرد: کدام ارزانتر است؟ 

فولاد نورد گرم معمولاً ارزانتر از فولاد نورد سرد است، دلیل این امر دور از ذهن نیست. ساخت این نوع فولاد مستلزم پردازش بیشتر نیست و مانند نورد سرد نیازی به گرم کردن و اصلاح مجدد ندارد. نورد سرد اغلب شامل فرآیندهای دیگری مانند کشیدن سرد، تراشکاری، سنگ زنی و پرداخت است. عملیات اضافی، فولاد نورد سرد را گرانتر از فولاد نورد گرم می کند. 

آیا باید فولاد نورد گرم را انتخاب کنیم یا فولاد نورد سرد را؟ 

انتخاب مواد شما برای ساخت ورق فلزی به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از عوامل مهمی که باید در هنگام تصمیم گیری بین فولاد نورد سرد و نورد گرم در نظر گرفت، کاربردهای محصول نهایی است. فولاد نورد گرم برای اجزای سازه ای بزرگ که دارای تلرانس و الزامات زیبایی شناختی محکم نیستند مناسب تر است. 

ولی اگر به قطعات کوچکتری که به کیفیت های بادوام و دقیق تری نیاز دارند، فولاد نورد سرد بهترین انتخاب خواهد بود. 

از دیگر سو، فولاد نورد سرد از فولاد نورد گرم قوی تر و سخت تر است. بنابراین، برای استفاده در شرایط پر استرس و پرفشارتر مناسب تر است.  

اگر هزینه مهم است و می خواهید هزینه کمتری اختصاص دهید، باید به سراغ فولاد نورد گرم بروید زیرا ارزان تر از فولاد نورد سرد است. 

تفاوت ورق گرم و ورق سرد

ورق فولاد نورد گرم چیست؟ 

فولاد نورد گرم، به فولاد تولید شده با عملیات حرارتی شدید اشاره دارد، یعنی تولید در دماهای شدید اتفاق می افتد. تولیدکنندگان با فلزات بزرگ و مستطیلی (بیلت) شروع می کنند، سپس شمش ها را قبل از ارسال، برای پردازش گرم می کنند. در این مرحله شمش ها به رول های بزرگ پهن تبدیل می شوند. 

فرآیند نورد گرم شامل فشار دادن فولاد مذاب در دمای بالای 926 درجه سانتیگراد (1700 درجه فارنهایت) است، وجود این دمای بالا ضروری است زیرا فولاد به طور ایده آل بین 750 درجه تا 1300 درجه فارنهایت تبلور مجدد می یابد و امکان شکل گیری و تغییر شکل آسان تر را فراهم می کند، پس از غلتاندن فولاد در آسیاب به شکل دلخواه، اجازه می‌دهیم تا خنک شود. 

ورق گرم چیست؟ معرفی انواع ورقهای گرم و بررسی مزایا و معایب آنها  

ویژگیهای ورق فولاد نورد گرم 

ویژگی های زیر به شما در شناسایی فولاد نورد گرم کمک می کند:  

 •  سطح پوسته‌دار – خنک‌شدن در اثر دماهای بالا، بقایایی را روی سطح فولادی باقی می‌گذارد، به همین دلیل سطح آن داری پوسته‌ است.  
 •  انحرافات جزئی - ورق های نورد گرم در طی خنک شدن، ذوزنقه ای شکل شده و مستطل شکل نیسنتند.  
 •  گوشه ها و لبه ها کمی گرد هستند - این نتیجه ی انقباض و دقت کمتر در طی فرآیند تولید است.  

مزایای ورق فولاد نورد گرم 

فولاد نورد گرم مزایای زیر را برای کاربردهای شما ارائه می دهد:  

 •  هزینه کمتر: پردازش فولاد نورد گرم بسیار کمتر از فولاد نورد سرد است، همین امر باعث می شود قیمت ورق فولاد گرم ارزان تر باشد.  
 •  تنش های داخلی کم یا بدون تنش: خنک شدن فولاد نورد گرم در دمای اتاق اتفاق می افتد و اساساً آن را عادی می کند. این بدان معنی است که تنش های داخلی کمی دارد یا به دلیل فرآیندهای سخت شدن یا خاموش کردن کار وجود ندارد.  
 •  کارایی آسان تر: از آنجایی که فرآیند نورد گرم در دماهای بسیار بالا انجام می شود، فولاد به دست آمده راحت تر شکل می گیرد. رایج ترین شکل ها از فولاد نورد گرم می آیند، به عنوان مثال، UB، UC، RHS، SHS، تخت و غیره.  
 •  برای برنامه هایی که تحمل در اولویت نیست، مقاطع فولادی نورد گرم ایده آل است.  

معایب ورق فولاد نورد گرم 

 •  عیوب ابعادی ناشی از انبساط در حین گرم شدن و انقباض در هنگام سرد شدن.  
 •  اغلب دارای یک بافت ناهموار بر روی سطح است که قبل از هر فرآیند تکمیلی باید برداشته شود یا پردازش شود.  
 •  تحریفات جزئی  

کاربردهای رایج فولاد نورد گرم 

همانطور که قبلاً بحث شد، فولاد نورد گرم با سرد شدن کمی منقبض می شود. این امر باعث می شود که سازندگان کنترل کمتری بر شکل نهایی داشته باشند. بنابراین، کاربردهای فولاد نورد گرم معمولاً مواردی هستند که نیازی به تلرانس های سخت ندارند، از جمله موارد زیر:  

 •  قطعات خودرو، به عنوان مثال، رینگ و فریم چرخ  
 •  تجهیزات کشاورزی  
 •  تجهیزات راه آهن، به عنوان مثال، خطوط و اجزای قطار  
 •  مصالح و مواد ساختمانی  

تفاوت ورق سرد و گرم

فولاد نورد سرد چیست؟ 

در اصل، فولاد نورد سرد، به فولاد نورد گرم اطلاق می شود که تحت پردازش بیشتر قرار گرفته است. همانطور که قبلا ذکر شد، نورد شامل طیف وسیعی از فرآیندهای درگیر در تشکیل فولاد، از جمله تراشکاری، سنگ زنی و پرداخت است. سایر عملیات، یک فولاد نورد گرم موجود را به یک محصول تصفیه شده تر تغییر می دهد. اصطلاح "نورد سرد" اساساً برای فولادهایی که تحت فشار قرار گرفته اند به کار می رود. 

در حالی که ساخت فولاد نورد گرم فقط شامل گرمایش در دمای بالا و سرد می شود، فولاد نورد سرد شامل یک فرآیند اضافی است. در آسیاب های کاهش سرما، تولید کننده فولاد را خنک می کند و آن را در دمای اتاق مجدداً با رولینگ سرد یا با ترمز فشاری رول می کند. این فرآیند به دستیابی به شکل و ابعاد دلخواه کمک می کند. 

ورق سرد چیست؟ انواع ورق سرد و کاربرد

خواص فولاد نورد سرد 

ویژگی های زیر به شما در شناسایی فولاد نورد سرد کمک می کند:  

 •  سطوح صاف معمولاً دارای سطح روغنی هستند.  
 •  سطح دارای کیفیت پرداخت بهتر و تحمل های محکم تر است.  
 •  میله های مربعی دارای لبه های کاملا مشخص هستند.  
 •  لوله ها اغلب دارای صافی بهتر و یکنواختی متحدالمرکز هستند.  

مزایای فولاد نورد سرد 

در اینجا برخی از مزایای استفاده از فولاد نورد سرد آورده شده است:  

 •  ویژگی های سطح بهتر: قطعات ساخته شده با فولاد نورد سرد اغلب دارای سطوح صاف و براق هستند که بدون رسوب یا زنگ زدگی است. بنابراین، زمانی که شکل ظاهری محصول مهم است، ار این ورق ها باید استفاده کرد.  
 • استحکام بیشتر: فولاد نورد سرد معمولاً از فولاد نورد گرم قوی‌تر و سخت‌تر (تا 20 درصد استحکام بیشتر) است. این امر باعث می شود آنها در جاهایی که نیاز به استحکام مهم است، مفیدتر است.  
 •  دقت بالاتر: از آنجایی که فولاد نورد سرد هنگام شکل‌گیری جمع نمی‌شود، امکان ساخت قطعات دقیق‌تر با شکل‌های منسجم و دقیق را فراهم می‌کند.  
 •  از طیف گسترده ای از پرداخت های سطحی پشتیبانی می کند.  

معایب فولاد نورد سرد 

 •  به دلیل پردازش اضافی، فولاد نورد سرد گران تر از فولاد نورد گرم است.  
 •  به دلیل عملیات بیشتر تنش های داخلی در فولاد سرد ایجاد می شود که در برخی موارد منجر به تاب برداشتن می شود.  
 •  فولاد نورد سرد تنوع کمتری نسبت به مقاطع فولادی نورد گرم دارد، به عنوان مثال، ورق ها و اشکال بخش جعبه.  

کاربردهای رایج فولاد نورد سرد 

کاربردهای ایده آل برای فولاد نورد سرد، مواردی است که به پرداخت بهتر سطح فلز و تحمل سخت تر نیاز دارند. نمونه هایی از چنین اجزایی شامل موارد زیر است:  

 •  قطعات هوافضا  
 •  اجزای مکانیکی  
 •  لوازم خانگی  
 •  میله ها، میله ها، نوارها و ورق ها  
 •  سازه های مبلمان فلزی  

نتیجه 

این مقاله مقایسه اساسی فولاد نورد گرم و سرد را پوشش می دهد و تفاوت های عمده را برجسته می کند. هر نوع فولاد برای برخی از کاربردها نسبت به سایرین مناسب تر است. بنابراین شناخت خواص، فواید و ضعف آنها ضروری است. این دانش به طراحان و پیمانکاران پروژه کمک می کند تا از تکمیل کارآمد و موثر پروژه ها اطمینان حاصل کنند. هیچ راهی بهتر از همکاری با یک شرکت تولیدی با کیفیت بالا برای گرفتن بهترین نتایج وجود ندارد. همین امروز با تیم کارشناسان ما در همراه فلز تماس بگیرید! ما مشتاقانه منتظر همکاری با شما هستیم.

نظر شما